2020’nin 10 Muhteşem Oyunu

Dönüp baktığımız zaman 2020 şu ana kadar, en hafif tabiriyle, oldukça garip geçiyor. Ama şimdiden yılın yarısı geride kaldı ve bu 6 aylık süreçte birçok güzel oyun geldi geçti. Gelin bu oyunlara bir bakalım

Animal Crossing: New Horizons (Switch)

Neredeyse 20 yıllık bu oyun serisinin sonuncusu birçok insanı kendine bağımlı etti. Yapımı bu denli başarılı kılan şey, muhtemelen yeni getirdiği özelliklerle eskileri ne kadar iyi birleştirmesi. İnsanlar Animal Crossing’i çıktığı günden beri oynuyorlar ve bu daha uzun bir zaman sürecek gibi duruyor.

Call of Duty: Warzone (PC, PS4, Xbox One)

Warzone, halihazırda PUBG ve Fortnite gibi oyunlarla çok ciddi bir popülarite sahibi olan Battle-Royale türünün Call of Duty oyunu olarak sınıflandırılabilir. Yapım, başarılı Call of Duty markasını bambaşka bir boyuta taşıdı, ücretsiz olmasının bunda büyük bir payı olduğu kesin. Oyunu şu anda milyonlarca oyuncu oynuyor ve yeni sezonu da yolda.

Doom Eternal (PC, PS4, Xbox One)

Doom Eternal, 2016 yılında başlayan reboot serinin ikinci oyunu. Doom, özellikle daha yüksek zorluk seçeneklerinde düşmanların yoğunluğunu artırarak oyuncuyu sürekli hareket etmeye zorluyordu ve bu yönden geleneksel shooter oyunlarından ayrılıyordu. Doom Eternal bu özelliği, oyunculara daha fazla mobilite seçeneği sunarak ikiye katlıyor. Ayrıca, farklı düşman tiplerini farklı tip silahların farklı tip saldırılarına zayıf kılarak, stratejik derinliği de artırıyor. Doom Eternal kesinlikle bu yılın en iyi shooter oyunlarından biri.

Final Fantasy Remake VII (PS4)

Orijinal Final Fantasy VII gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak kabul görüyor. 1997 senesindeki ilk çıkışı üzerinden 20 yıldan fazla bir süre geçti, eh, haliyle hayranlar da uzun süredir bir grafik güncellemesi istiyordu. Remake ilk duyurulduğunda ve oynanış ve senaryoya ait ilk detaylar gelmeye başladığında çoğu hayran endişeliydi. Hikayede yapılan değişiklikler ve oynanışın artık sıra-tabanlı olmayışı onları korkutuyordu. Fakat oyun çıkışından hem oyun basınından hem hayranlardan genel olarak iyi tepkiler gördü ve bu yılın en iyilerinden biri olduğunu ispatladı.

Half-Life: Alyx (PC VR)

Half-Life: Alyx, pek çok oyuncunun, “Keşke VR setim olsaydı”, demesine neden olan o nadir yapımlardan biri. Birçok eski hayran oyunla alakalı, ilk Half-Life’lara dayalı eleştirilerde bulunmaya çalıştıysa da, Alyx çok daha büyük bir oyuncu kesimi tarafından yere göğe sığdırılamadı. Metacritic’te hem basın hem de kullanıcı puanı 90’ın üzerinde olan nadir oyunlardan biri oldu ve listemize girmeye hak kazandı.

The Last Of Us: Part II (PS4)

Gelelim senenin en çok tartışmaya neden olan yapımına. Bu oyun, daha çıkmadan önce oyuncuları ikiye bölmüştü bile. Hikaye ile ilgili sızan detaylar ilk Last Of Us’ı seven hayranları çok kızdırmıştı. Bu durum çıkış gününde Metacritic’te kötü inceleme bombardımanına tutulmasına neden oldu. Oyuncular, oyun daha çıkmadan öyle dolmuşlardı ki, daha oynamadan direkt 0 puanlık incelemeler giriyorlardı. Bu durum öylesine rahatsız ediciydi ki, Metacritic, Ghost of Tsushima’nın çıkışında 36 saatlik bir bekleme periyodu koydu. Gelgelelim Last Of Us: Part II, oyunculardan böylesine bir tepki almasına rağmen oyun basınından genel olarak iyi tepkiler aldı. Bir kesim oyuncu, hikayesindeki rahatsız edici detayları es geçerek tamamen oynanışı üzerinden eleştirdi ve çok sevdi.

Ori and the Will of the Wisps (PC, Xbox One)

Ori and the Blind Forest, 2015 senesinin en sürpriz yapımlarından biriydi. Metroidvania türünün keşif özellikleriyle, düz aksiyon-platform türünün avuç terleten çatışmalarını birleştiren oyun, birçok oyuncu tarafından çok sevilmişti. Will of the Wisps, Blind Forest’ın sahip olduğu özelliklere sahip olmakla kalmıyor, üzerine çok daha fazlasını da koyuyor. Bu günlerde oynayacak bir seri arıyorsanız ve bu türe karşı bir gareziniz de yoksa, kesinlikle Ori serisine bir şans verin. Ayrıca bütün seriyi Xbox Game Pass ile oynayabilirsiniz

Resident Evil 3 (PS4, Xbox One, PC)

Geçtiğimiz yılın çıkan başında çıkan Resident Evil 2, hem serinin köklü hayranları hem de yeni gelen oyuncular tarafından çok sevilmişti. Tam anlamıyla bir “remake nasıl yapılmalı?” dersi veriyordu. Grafikler, mekanikleri, insanı sürekli diken üstünde tutan o korku hissi, oyuncular için günümüzde popüler olan koşma simülasyonu korku oyunlarına bir ara gibiydi. Resident Evil 3 ise çıkışında çok ciddi eleştirilere maruz kaldı. Her ne kadar RE2’deki birçok özelliği aynı tutsa da, oyunun çok ciddi bir tempo ve süre problemi vardı. Glitchler de bunun cabasıydı. Ama burada kendine yer bulmasının sebebi, RE2’nin iyi yaptığı hemen hemen her şeyi bir tık üste çıkarması ve tekrar oynanabilirliği. Keşke biraz daha uzun olsa ve çıkışında bu kadar sorunlu olmasaydı, işte belki o zaman oyunculardan ve basından RE2’nin aldığı yüksek puanları alabilirdi.

Ghost of Tsushima (PS4)

Eski nesilin gerçek anlamda son oyunu olan Ghost of Tsushima, senenin önceki Playstation-özel oyunu Last of Us: Part II’ye göre oyuncular tarafından çok daha fazla sevildi. Yapım, bize bir kez daha oyunlarda sanat tasarımının ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Eğer uzun bir gün geçirmiş ve kendiniz başka bir dünyada kaybetmek istiyorsanız, Ghost of Tsushima bu iş için biçilmiş kaftan! Açık dünyasının güzelliği, yer yer bunun bir sanat eseri olabileceği fikrini verse de, oynanış mekaniklerinin çeşitliliği aynı zamanda ne kadar iyi bir oyun olduğunu da hatırlatıyor. Umarız yeni nesilde buna benzer daha fazla yapımla karşılaşırız!

Dreams (PS4)

Dreams nedir? Oyun yaptığınız bir oyun mu? Yoksa oyun oynadığınız bir oyun mu? Yok yok o da değil, galiba müzk yapıyoruz burada biz. Dürüst olmak gerekirse Dreams yukarıda saydıklarımızın hepsi ve daha fazlası. Aynı bir sürü şey yapmakla kalmıyor, bunları aynı zamanda çok da iyi yapıyor. Dreams’i bu kadar değerli kılan özelliği, sanırsam sürekli büyümesi ve gelişmesi olabilir, sürekli yapacak yeni bir şeyler bulabilmeniz. Bu yapımda geliştirilen ve gerçekten güzel fikirlere sahip tonla oyun var ve bunların gelecekte indie hatta belki de AAA standartlarında geliştirileceğine olan inancım tam.

2020’nin İlk Yarısının En İyi 10 Oyunu listemizin sonuna geldik. Bunun gibi daha fazla içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR