5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek? – Yorumlama

5G dünyamızı nasıl değiştirecek adlı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda bütün dünyayı yakından etkileyecek olan gelişimin hep beraber detaylarına ineceğiz.

Biliyorsunuz ki dünya yepyeni bir eşiğe girmek üzere, yeni kuşak buna alışkın olsa da, daha önceki kuşaklar söyleyeceklerimizi şaşkınlıkla karşılayabilir. Teknik detaya fazla inmeden 5G’nin dünyamızı nasıl değiştireceğini size basit bir yazı ile anlatacağız.

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek: Akıllı Şehirler

5G dünyamızı nasıl değiştirecek yazımıza akıllı şehirler ile başlıyoruz. Bilim kurgu filmlerindeki sahnelerin gerçek olmasına ramak kaldı. “Akıllı Şehirler” kalıbını çokça kez duymuşsunuzdur. İlgili teknoloji, evinizde ve şehrinizde yer alan büyük veya küçük cihazların birbirine bağlanmasını sağlayacak. Buzdolabınız, evinizde bulunan akıllı asistan ile konuşabilecek. Termostatınızdaki veriler evinizde bulunan herhangi bir gölgeliğin hareketlerini kontrol edebilecek dair komutlar verebilecek. Trafik ışıkları ise doğrudan arabaya bağlı olup, sürücüyü oradan uyarabilecek. Erken uyanmak istiyorsanız ise akıllı saatiniz sizi uyandırabilecek, bir dakika içerisinde kahveniz hazır olup, içebileceksiniz.

akıllı şehir

Sürücüsüz Araçlar

Tanıdık olduğumuz bir başka bilim kurgu elementi sürücüsüz araçlardır. Filmlerde çokça sürücüye sahip olmayan kamyon ve arabalara rast geliriz. Bu teknoloji ile tanışma konusunda çok heyecanlıyız. Arabaların bağımsız bir şekilde yani kendi kendine hareket etmesi için 5G teknolojiye ihtiyaç var. Daha detaya inersek, bu tip arabalar hızlı karara ihtiyaç duyuyor, ilgili teknolojide ise gecikme süresi oldukça az. Yani, yüksek hızda seyahat ederken, ilgili teknolojinin cloudu ile iletişimde olup; şehirdeki diğer elementler ile arabanızı senkronize hale getirecek. Böylelikle, arabanız sürücüsüz bir şekilde güvenle hareket edebilecek.

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek: Sanal Gerçeklik

5G dünyamızı nasıl değiştirecek yazımızda değinmek istediğimiz en önemli konulardan birisi, sanal gerçeklik. Son birkaç yılda sanal gerçeklik teknolojisi bizleri heyecanlandırmasına rağmen hala sorunlara sahip. Bu teknolojinin en büyük sorunu, tecrübeyi yaşatan donanımın büyük ve hantal olması. Bu donanım insanın kafasını terletmekle beraber bazı şikayetleri de beraberinde getiriyor. Sanal gerçeklik uygulamaları, sanal dünyanın daha gerçekçi gözükmesini sağlamak için çok fazla bant genişliğine ve yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duyar. İlgili teknoloji bu konuda çok fazla yardımcı olmakla birlikte her türlü kablonun ve ağır donanımın ortalıkta olmamasını da sağlayacaktır. Hatta ilgili teknolojinin sunduğu gecikmenin az olması kullanıcıya daha iyi bir tecrübe yaşatacaktır. Bir başka deyişle, artık oyunları gerçek zamanlı tecrübe edeceksiniz. İş görüşmelerinde dahi ilgili teknoloji bu konuda büyük avantaj getirecek. İnsanlar, binlerce kilometreyi aşmak yerine, sanal gerçeklik sayesinde bulundukları yerden toplantılar yapabilecek. Umuyoruz ki turistik yerlerde de bize yardımcı olur.

sanal gerçeklik

Yayıncılık Hizmetleri

Son birkaç yıldır yayıncılık hizmetleri çok hızlı yükselişe geçti. Netflix, Apple TV gibi platformlar değerine değer kattı. Bu platformlarda sunulan çözünürlük seçenekleri gittikçe yükseliyor. 5 yıl önceye kadar 4K bir lüks iken şu an gayet normal karşılıyoruz. 8K çözünürlük de yakın zaman içerisinde normallikle karşılanacaktır. İlgili teknoloji bir filmi yayınlamak ve izlemek için oldukça ideal bir seçenek olacak. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde artık 4K ve 8K seçeneklerle filmler, animasyonlar ve diziler izlenebilecek. Şu an sadece yapmanız gereken teknoloji geldiği vakit, Netflix’in 8K seçeneği koymasını beklemek. Hatta belki de Twitch, Facebook gibi live streaming yapan yayıncılarda 4K izlenebilir. Kim bilir?

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek

Mobil Oyun

Mobil Oyun sektöründe birçok sorun var ancak 5G bu sorunları çok rahat bir şekilde çözebilir. Günümüzde, birçok oyun artık internet bağlantısına ve 4G’ye ihtiyaç duyuyor. Ortalama bir 4G gecikmesi aşağı yukarı 70 milisaniye iken, 5G teknolojisi bunu 1ms’e kadar indiriyor. Şu an bakıldığında gerçekten şaşırtan bir durum. Bu demektir ki, oyun tecrübesini daha rahat yaşayabilecek ve eskisinden daha hızlı oyun içerisinde tepki verebileceğiz. CS-GO ve LoL gibi rekabetçi oyunlarda bu teknolojinin ağırlığını fark edeceksiniz. Google Stadia ve Nvidia GeForce Now gibi teknolojilerden tabii ki ilgili teknolojiden nasibini alacak. Bu iki şirketin yapmak istediği proje çok rahatlıkla gerçekleştirilecek.

mobil oyun

Daha Hızlı İndirme

Elbette ki listemizde bunun olmaması sizleri şaşırtırdı. 5G teknolojisi, 4G’nin sunduğu performanstan %20 daha hızlı. O indirmeye dair olan yüzdelik çubuğu maalesef ki halen gitmeyecek ama yakın zamanda artık onu da görmenize gerek kalmayacaktır. Bazı ülkelerde, 5G teknolojisinin indirme hızı WiFi’den daha hızlı, bu da demektir ki; yakın zaman içerisinde yüksek hız bandını her ülkede görebileceğiz. Örneğin, altta gösterdiğimiz fotoğraftaki telefon ilgili teknolojiye sahip.

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek: Sağlık Hizmeti

5G dünyamızı nasıl değiştirecek adlı yazının sonlarına geliyoruz. İlgili teknoloji sayesinde hastane içerisindeki iletişim artık daha da kolaylaşacak. Bu teknolojinin sağlık alanında birden fazla etkisi olacak gibi görünmekte. Daha önceden belirttiğimiz gibi, sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde doktorlar artık ameliyat pratiği yapabilirler. Çeşitli medikal ekipmanlar; sensörler, görüntüleme makinesi, tanı araçları ilgili teknolojiden nem alacaktır. 5G sayesinde, uzaktan yönetilen cerrahi robotlar ile operasyon yapılabilecek.

5G Dünyamızı Nasıl Değiştirecek

5G dünyamızı nasıl değiştirecek adlı yazının sonuna geldik. Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfasını takip edin.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR