ABD Google’a Haksız Rekabet Davası Açacağını Açıkladı

haksız rekabet

Teksas liderliğindeki bir grup devlet avukatı, Alphabet Inc’in Google’ı aleyhinde bir haksız rekabet davası açacak. Wall Street Journal’in Cuma günkü haberine göre, Adalet Bakanlığı bu yaz en kısa sürede dava açmaya doğru ilerliyor.

Alphabet Inc’in, işlem sonrası ticarette yaklaşık% 1.5 düştü.

Facebook, Amazon ve Apple’a da haksız rekabet davaları gelebilir

haksız rekabet

Google, Facebook Inc, Amazon.com Inc ve Apple Inc ile birlikte, teknoloji devlerinin, Yargı Komitesi’nin haksız rekabet panelinden biri de dahil olmak üzere pazar paylarını haksız bir şekilde savunmak için nüfuzlarını kullandıkları iddialarına karşı argümanlar sunuyor.

Google’ın federal araştırması, Android işletim sisteminin arama, reklam ve yönetimine odaklanıyor. Federal Ticaret Komisyonu, 2013 yılında bir kınama ile Google’ın haksız rekabet soruşturmasını sonuçlandırdı.

Çok devletli soruşturmaya liderlik eden Teksas Başsavcısı Ken Paxton, arama ve reklam devinden zarar gördüğünü söyleyen şirketlerle konuştuklarını söyledi.

“Google hakkındaki haksız rekabet soruşturmamız koronavirüs pandemisi tarafından yavaşlatılmadı” dedi. “Soruşturmanın sonbaharda tamamlanmasını umuyoruz. Dosyalamanın haklı olduğuna karar verirsek, bundan kısa bir süre sonra mahkemeye gideceğiz. ”

Google, dava potansiyeli hakkındaki spekülasyonlar hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Bir Google sözcüsü, bir e-posta açıklamasında “Adalet ve Başsavcı Paxton Genel Başkanı Paxton tarafından yürütülen devam eden soruşturmalarla ilgilenmeye devam ediyoruz ve spekülasyon konusunda herhangi bir güncelleme veya yorumumuz yok” dedi.

Adalet Bakanlığı yorum talebine hemen cevap vermedi.

Arama ve çevrimiçi reklamcılık, sosyal medya, çevrimiçi satış ve akıllı telefonlardaki güç merkezleri olan dört teknoloji devi, büyük nüfuzları nedeniyle ilerici Demokratlar ve muhafazakâr Cumhuriyetçiler arasında endişe yarattı.

Adalet Bakanlığı, FTC’nin Facebook ve Amazon.com’u araştırırken dört şirkete de baktığına inanılıyor. New York liderliğindeki onlarca eyalet başsavcısı da Facebook’u araştırıyor. İlginizi Çekebilir: TikTok, Çocuk Gruplarına Yönelik Gizlilik Sözleşmesini İhlal Ediyor

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.