Algoritma Rehberi – 1

Bir önceki içeriğimiz “Yazılıma nereden başlamalıyım?” okurlarımız tarafından ilgiyle karşılandı. Mevcut ilgi üzerine Algoritma Rehberi eğitim serisini başlatma kararı aldım.

Sıfırdan başlayanlara özel hazırlanan bu yazı dizisi, yazılım dünyasında kullanılan Algoritma’ların tamamını olmasada büyük bir kısmını açıklayarak ilerleyecektir. Eğitim serimize yön vermek adına yorumlarda görüşünüzü belirtebilirsiniz.

Algoritma Rehberi

Algoritma Nedir?

Günlük yaşantımızın her anında fark etmeden kullandığımız, hayatımızı. yönlendiren sistemin adıdır Algoritma. Biraz felsefi yaklaşım oldu farkındayım, sadeleştirelim.

Bir projede yer aldığınızı varsayalım. Yazılıma nereden başlayacağınızı öğrendiniz ve bir projede aktif rol oynayacak şekilde rol alıyorsunuz.

Yazılım projelerinin tamamı ilk etapta senaryolar ile taslaklara bölünür, sonrasında senaryolar geliştirilir ve algoritma yapısı ile beraber projenin tamamı ortaya çıkar. Bir web sitesini kodlamaya başlamadan önce, sitenin tüm işlevleri belirlenir. Önce hangi alanda hizmet edeceği ve sonrasında hizmet ettiği alanda hangi fonksiyonları barındıracağı gibi senaryolar belirlenir.

Bu aşamadan sonra, sitenin adım adım, saniye saniye, nerede hangi fonksiyonu nasıl tetikleyeceği belirlenir. Kısaca bir web sitesinde hangi butona tıkladığınızda, hangi fonksiyonun ve aksiyonun tetikleneceği belirlenir. İşte bu senaryoların tamamının birleşimine Algoritma denir, diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, günlük hayatımızda çalıştığımız iş yerinde bir takım görevlerimiz var.

Ütü pakette çalışan bir kişi, ilk önce gelen ürünleri açar ve saymaya başlar. Sonra ürünler belirli çalışmalardan geçtikten sonra, denetlemeye gelir. Denetlemede iş çok basittir. Ya 0 verilip, başa dönülür ya da 1 verilip iş birilir.

Algoritma dediğimiz olayda budur. Kullanıcının yapabilmesini istediğimiz tüm senaryoları belirleyip, bir düzene koyup, projeyi kodlamaya hazır hale getirilmesini sağlamaktır.

Algoritma Neden Önemli?

Eğer bir web sitesinin veya mobil uygulamanın Algoritması olmazsa, o uygulamanın nasıl çalışacağı asla belirlenemez. WordPress web sitesini kullanıyorsanız, herhangi bir menüye bastığınızda, daha önceden belirlenen bir algoritmaya göre bir fonksiyonu tetiklemiş oluyorsunuz.

Ancak algoritması belli olmasaydı, hangi menüye bastığınızın bir önemi olmayacak ve bastıktan sonra olabileceklerden de bi haber olacaktık.

Algoritma Rehberi

Günlük hayattan basit bir algoritma örneği

En fazla kullanılan örneklerden bir tanesini verelim: Anneniz size bakkala gitmenizi ve 2 şişe süt almanızı ve ekmek varsa, 1 tane almanızı istiyor. Bu senaryoyu, yazılımsal algoritmaya çevirelim.

1- Başla (Her zaman ilk komut başladır. Başlangıcı olmayan bir fonksiyon gördünüz mü?)

2- Bakkala git.
3- 2 Şişe süt al
4- Ekmek vardı diye kontrol et
5- Eğer ekmek varsa 1 şişe “süt” al ve eve dön
6- Ekmek yoksa 2 şişe süt ile eve dön
7- Bitir (Bitirmezsen, sonsuz döngüye girer. Ve sürekli bakkala gider gelir)

Evet, tahmin edilenin aksine eğer ekmek varsa, 1 tane ekmek almaz, 1 şişe süt alır. Eğer ekmek alması isteniyorsa, cümle şu şekilde değiştirilmelidir: … ve ekmek varsa, 1 tane ekmek al..” Yazılımda siz ne kod yazarsanız, o çıktıyı alırsınız. Tabi yapay zeka kullanmıyorsanız 🙂

Devam mı?

Algoritma Rehberi eğitim setimizin ilk bölümü bu kadardı. Eğer rehberin devamının gelmesini istiyorsanız yorumlar kısmında bunu bizlere belirtmeyi unutmayın! Daha fazla yazılım rehberi için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR