Amazon Luna hakkında her şey

Amazon Luna

Bulut oyun servisleri piyasasına bir tanesi daha ekleniyor. Amazon Luna’nın diğer servislerden farkı neler, fiyat olarak avantajlı mı, dahil olan oyunlar neler devamı haberimizde.

Amazon’un Amazon Luna adlı yeni bulut oyun hizmeti, Google Stadia, Nvidia GeForce Now, Microsoft’un xCloud’u ve Sony’nin PlayStation Now’una rakip oluyor. Mevcut olan oyuncuları kendisine çekmeyi hedefliyor. Diğer servislerde öncelikli olarak oyunları bulut sistemler üzerinden indirmeniz gerekiyor.

Bulut oyunların daha pazara tam olarak girmediğini varsayarsak, bir bulut oyun sisteminde oynamak için oldukça hızlı internet bağlantısına sahip olmamız gerekiyor. Mevcut olan çalışma şekilleri sebebiyle Amazon gibi bir şirketin dahil olması kullanıcıları heyecanlandırıyor.

Amazon Luna Hakkında Önemli Gerçekler

  • Amazon Luna Nedir: Amazon tarafından kullanıcılara sunulan bulut oyun oynama sistemidir.
  • Amazon Luna çıkış tarihi: Amerika’da yaşayan kullanıcılar için Ekim 2020 tarihinde öncelikli olarak az sayıda insan için erken erişim talebinde bulunabilir.
  • Üzerinde ne oynayabilirim: Amazon Luna, aralarında Remedy Entertainment’s Control, Resident Evil 7 ve Metro Exodus’un da aralarında bulunduğu 50’den fazla oyunla piyasaya sürülecek.
  • Birden fazla cihazda oynayabilir miyim: Evet, içerikleri PC, Mac ve iOS’a (web üzerinden) kullanabilirsiniz.
  • Amazon Luna’nın fiyatı ne kadar? Amazon Luna, aylık 5,99$’lık bir tanıtım fiyatı ile piyasaya çıkıyor.
  • Kontrolcüsü var mı: Evet. Amazon Luna, 49,99$’lık fiyata satılan benzersiz bir kontrolcüye sahip. Gecikmeyi azaltmak için doğrudan hizmetlere bağlanır ve Alexa uyumu var.
  • Amazon Prime’a ihtiyacım var mı:Hayır. Amazon Luna, Amazon Prime’dan ayrı bir abonelik sistemi.
  • Luna için hangi internet hızına ihtiyacım var: Amazon, 1080p için minimum 10Mbps ve 4K için 35Mbps’lik bir minimum internet bağlantı hızı önerir.
Amazon Luna

Amazon Luna nedir?

Amazon Luna, kullanıcıların oyunları herhangi bir oyun indirmeden birden fazla cihazda kablosuz olarak yayınlayacakları bir oyun yayın hizmetidir. Amazon Luna, Prime Video’ya benzer şekilde çalışacak gibi görünüyor. En önemli olanı Luna Plus olmak üzere çeşitli kanallara abone olabilirsiniz. Mesela Ubisoft kendi özel kanalı zamanla gelebilir.

Google Stadia’nın aksine, oyunları tek tek satın almanıza gerek yok. Ancak aylık abonelik maliyetleri, abone olduğunuz kanala bağlı olarak önemli ölçüde artabilir. Ayrıca, oyuncuların favori yayıncılarının oynadığı oyunlara erişmelerine izin veren yerleşik Twitch entegrasyonuna da sahip olacak. 

Ayrıntılar hala daha çok zayıf. Ancak Luna Plus oyunculara 4K oynanış ve “sınırsız oyun oynama” vaat ediyor (Nvidia GeForce Now ücretsiz aboneleri bir saatlik oturumlara ve Founder üyelerini altı saatlik oyunlara ayırıyor). Hizmet erken erişim sürecinde sadece iki kanala sahip olarak kullanıma açılacak.

Amazon Luna çıkış tarihi

Amazon Luna, başlangıçta Amerika’da yaşayan oyuncular için yalnızca erken erişim yoluyla sunulacak. Bu nedenle hizmetin zaman içinde başka yerlerde de kullanıma sunulacağını umuyoruz. Henüz uluslararası fiyatları bilinmiyor.

Amazon Luna oyun listesi

Amazon Luna için onaylanan bazı oyunlar arasında; Assassin’s Creed Valhalla, Control, Two Point Hospital, Sonic Mania Plus ve Yooka-Laylee ve The Impossible Lair bulunuyor. Amazon yeni hizmeti için şuanlık bu oyunları onaylamış bulunsada 100’den fazla oyun bulunacağını belirtti.

Stadia‘nın lansmanında sahip olduğundan biraz daha fazla. Buna karşılık, Microsoft’un xCloud hizmetinde Android cihazlarda oynanabilecek 100’den fazla oyun var. 

Valhalla, Immortals Fenyx Rising ve Far Cry 6 gibi yeni oyunlar piyasaya çıkar çıkmaz Amazon Luna’da satışa sunulacak. Ancak Ubisoft’un Amazon Luna kanalına abonelik gerektirecek.

Erken erişim sırasında birkaç oyun erişilebilir olacaktır: bunlar arasında Resident Evil 7, Control, The Surge 2, Iconoclastts ve GRID.

Amazon Luna denetleyicisi ile tanışın

Oyun oynamak için Amazon Luna denetleyicisini satın alabilirsiniz. Nintendo Switch Pro Controller ile Xbox One kontrolcüsü arasında bir karışım gibi görünen Luna kontrolcüsü 49,99$ gibi fiyata satın alınabiliyor. İsterseniz bir PS4 veya Xbox One kontrolcüsü ya da klavye ve fare de kullanabilirsiniz.

Amazon Luna denetleyicisinin ana yararı, doğrudan buluta bağlanması ve bu da giriş gecikmesini azaltması. Aynı zamanda yerleşik Amazon Alexa‘ya da sahip, ancak şu anda nasıl kullanılacağı henüz belli değil.

Amazon Luna hangi cihazları destekliyor?

Amazon Luna‘yı Fire TV gibi Amazon ürünleri ve akıllı telefonunuz, Mac‘iniz veya PC‘niz gibi diğer cihazlarla kullanabilirsiniz. Amazon ürün ailesinin tamamı ile stabil çalışmasını istediği için zamanla yeni ürünler eklenebilir.

Apple, iOS’ta Microsoft xCloud, Nvidia GeForce Now ve Google Stadia‘yı engellemesine rağmen, Amazon Luna geleneksel bir uygulama olmadığı için App Store yönergelerinden kaçınıyor. Temelde web tarayıcınızın geri kalanından ayrı olarak başlatabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz bir web sitesi olan aşamalı bir web uygulaması (PWA) olacaktır. 

Amazon Luna fiyatı

Amazon Luna, kanallara benzer bir abonelik modeli kullanıyor. Amazon tarafından Luna+ olarak şekillendirilen Luna Plus adlı ayrı bir abonelik hizmeti var. Daha önce de belirtildiği gibi, bu erişim satın alabileceğiniz bir kanaldır. Bir oyun kitaplığını oynamanıza izin verir. Ancak 4K / 60fps oyun (Amazon’un notlarına yakında gelecek) ve aynı anda iki cihazda oynama yeteneği gibi birkaç ekstra avantajla birlikte geliyor.

Hizmet aylık 5,99 dolara mal olacak ve PC, Mac ve Fire TV çubuğunda çalışacak. Ayrıca iPhone’lar ve iPad’lerde de çalışıyor (yukarıda bahsettiğimiz geçici çözüm yoluyla) ancak henüz Android telefonlarda çalışır durumda değil.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.