AMD 2013’ten Beri Yarım Milyar Ekran Kartı Sattı

amd ekran kartı satış

AMD, Intel ve Nvidia’yı da geçerek, 2013’ten beri yarım milyar ekran kartı satmış. Bu rakamın içerisine sattıkları işlemciler dahil değil.

AMD, 2013 yılından bu zamana yarım milyardan fazla ekran kartı yongası satmayı başarmış. Bu satış rakamlarıyla beraber Nvidia ve Intel’i geçen firma, 2018 yılında 80 milyar ve 2013 yılında 87 milyar kadar bileşen satmış. Ayrıca, firmanın işlemci kanadında da özellikle son 3-4 senede büyük atak yaptığını ve muazzam satış rakamlarına ulaştığını söylemekte de yarar var.

amd ekran kartı satış

AMD Rakiplerine Nazaran Nasıl Yarım Milyar Ekran Kartı Satışı Yapabildi?

Peki, rakibi Nvidia karşısında görüntü bileşenleri pazarında bu kadar geri düşen, firma nasıl oluyorda bu kadar fazla parça satabiliyor? Sebebi, oyun konsolları. Hatırlarsanız geçtiğimiz iki nesilde de, Microsoft ve Sony’ye, Playstation ve Xbox bileşenlerini ilgili firma sağlamıştı. Bu bağlamda, her ne kadar PC pazarında uzunca bir süre geride kalmış olsa da, firma konsol gelirleriyle beraber ayakta kalmayı başarmış.

playstation ve xbox

Bakalım, gelecekte firmanın ekran kartı ve işlemci pazarındaki gidişatı ne olacak… Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!