AMD Big Navi Sızdırıldı! Savaşı RTX 3000 mi Kazanıyor?

AMD Big Navi

Son dönemde teknoloji konusundaki neredeyse her bilgiyi sızıntılar sayesinde öğreniyoruz. Özellikle ekran kartı sektöründe gezinen sızıntılar bir zamandan sonra kafa karıştırmaya başlıyor. Hem AMD hem de Nvidia tarafında gezinen söylentilere yetişebilmek mümkün değilken AMD tarafından yeni bilgilier sızdı. Bakalım AMD’nin yeni sızıntıları yeni seri ekran kartları hakkında neler söylüyor?

Geçmişte çıkan AMD Big Navi söylentilerinde sonra AMD’nin yeni seri ekran kartları tekrardan gündeme oturdu. Yeni söylentilerle birlikte özellikleri bir nebze daha kesinleşen AMD Big Navi’nin Nvidia 3000 serisi tarafından ezileceği ön görülüyor. Gelin kartın muhtemel özelliklerine hep beraber bakalım.

AMD Big Navi

AMD Big Navi Özellikler

Videocradz tarafından sızdırılan bilgilere istinaden Big Navi isimli amiral gemisi ekran kartı Navi-21 ekran kartı işlemcisini tarafından desteklenecek. Navi-21, 80 kontrol ünitesine, 5120 grafik çekirdeğine ve 2.2 GHz saat hızına ev sahipliği yapacak. Ayrıca 22.5 TFLOP hesaplama gücüne sahip olacak. RDNA 2.0 Mimarisini kullanacak olan kartların işlemcisi 7nm boyutunda olacak. Ayrıca Big Navi isimli amiral gemimiz 16 GB VRAM’e sahip olacak ve 4K çözünürlüğünde oyun oynanmasına olanak verecek.

AMD Big Navi

AMD Mi Nvidia Mı?

Yıllardır sorulan soru her yeni seri ekran kartıyla beraber sorulmaya devam ediyor. Amd mi Nvidia mı? Karşılaştırma yapmak bu süreçte zor olsa da bilinen teknik özellikler bakımından hangi kartın daha güçlü olacağı kestirebilmek mümkün. VRAM değerlerine bakıldığına 24 GB VRAM ile RTX 3090 AMD Big Navi’yi yenilgiye uğratıyor. TFLOP hesaplama gücüne baktığımızda ise 35.5 TFLOP değeri ile Nvidia karşılaşmayı önde bitiren taraf oluyor. Eğer Big Navi’nin Nvidia tarafındaki muadilini bulmak istersek sonuç muhtemelen RTX 3080 veya 3070 olacaktır.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ROG Strix görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sızan bilgilere göre AMD tarafında işler zor. Nvidia ile olan yarışı kazanmak istiyorsa düşük fiyat politikası izlemeli gibi görünüyor. Hep söylediğimiz gibi her ne kadar açıkladığımız bilgilerin doğruluk payı bulunsa da bunların sızıntı olduğunu unutmamakta fayda var. Kesinleşmiş bilgilere 28 Ekim tarihinde ulaşacağız. Güçlü olan kazansın.

Daha fazla bu tarz teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!