AMD Ryzen 9 5900X Sızdırıldı!

AMD

Günümüz teknoloji dünyasında sızıntı olmadan bir gün geçmiyor. Bu sefer sızılan bilgi AMD’nin yakında raflarda yerini alacağı beklenen Zen 3 mimarine sahip olacak olan işlemcisi Ryzen 9 5900X hakkında. Teknoloji basınında dolaşan söylentiler çıkacak olan yeni seri işlemciler hakkında kullanıcıları umutlandıracak gibi görünüyor. Gelin sızan bilgilere hep birlikte bakalım.

AMD Ryzen 9 5900X

Söylentiler HXL isimli bir Twitter kullanıcısının 1 Eylül tarihinde paylaştığı CPU-Z (Benchmark uygulaması) ekran görüntüsü ile başladı. Paylaşılan ekran görüntüsü 12 çekirdekli işlemcinin tek ve çok iş parçacıklı testlerinin sonuçlarını içeriyor. Sonuçlar gerçekten ilgi çekici.

Yeni çıkacak olan AMD Ryzen 9 5900X atılan ekran görüntüsünde tek iş parçacığı testinde 653 puan alırken çok parçacığı testinde ise 9.482 puan aldığı görülüyor. Eğer bu değerler doğruysa serinin yine 12 çekirdekli olan bir önceki modeli 3900X’ten tek iş parçacığı puanı bazında %20 ile %25 oranında daha yüksek olduğu görülüyor. Çok iş parçacığında ise %15 oranında bir artış oluğunu temsil ediyor.  

Henüz detaylı bilgi sahibi olamadığımız için saat hızı gibi önemli bilgilere erişemiyoruz. Bilgilerimizin sınırlı olması ve gerçeği yansıtmama ihtimali Zen 3 yongasının sağlayacağı IPC değerlerinden de bizi mahrum bırakıyor.

AMD Ryzen 9 5900X

Her zaman belirtiğimiz gibi sızıntını gerçeği yansıtmama ihtimali mevcut. Atılan görseldeki CPU-Z sürümünün bir yıldan eski olması bizi sızıntının gerçek olmadığına inandıran detaylardan bir tanesi. Ayrıca gerçek dahi olsa işlemci resmi olarak yayınlanmadan yapılan sadece bir benchmark testi ile anlaşılabilecek özellikler sınırlı olacaktır. Yine de dikkatli bir şekilde inceleyip AMD tarafından gelecek resmi bilgileri beklemek en doğrusu.

AMD Hayranları Beklemeye Devam!

Yine de AMD, lansman bu denli yaklaşmışken hayranlarını hayal kırıklığına uğratacak köklü bir değişiklik yapmayacağı ön görülüyor. Fakat serinin ismi için her ne kadar 4000 ismini kullanmayacakları söylense de bu durum değişebilir.

İşlemciler hakkında dolaşan söylentiler Zen 3 yongasının AMD için sihir niteliğinde değişiklikler yapacağını söylüyor. Yeni çıkacak işlemcinin ismi her ne olursa olsun oldukça hızlı bir işlemci olacağı ön görülüyor. Paylaşılan CPU-Z ekran görüntüsü de bunu destekler nitelikte.

AMD Ryzen 9 5900X

Söylentiler çok hızlı yayılıyor ve ne yazık ki doğruluğundan asla emin olunamıyor. AMD lansmanı yüksek ihtimalle 8 Ekim tarihinde yapılacak yani bir hafta sonra. İşlemcinin çıkmasına ve kesin bilgiler edinmemize bir hafta kalmışken hala önemli değerler taşıyan söylentilerin çıkıyor oluşu teknoloji dünyasının biz kullanıcıları heyecanlandırma çabasının bir kanıtı olsa gerek.

Spekülasyonlar Zen 3 yongasına sahip yeni seri AMD Ryzen 9 5900X ve 5800X isimli işlemcilerin 20 Ekim tarihinde raflarda yerini alacağını söylüyor. 5600X isimli bir başka modelin de belirttiğimiz iki model ile birlikte sunulacağını söyleyen kaynaklar da mevcut.

AMD Ryzen 9 5900X

Belirttiğimiz gibi tüm bu bilgilerin tahminler ve söylentilerden doğduğunu unutmayın. AMD tarafından gelecek resmî açıklamaya kadar teknoloji dünyasında gezinen söylentiler bu şekilde. Yeni seri işlemcilerin kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmaması dileğiyle.

AMD Big Navi ekran kartı hakkında sızan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!