Among Us Nasıl Popüler Oldu?

2018 yılında piyasaya çıkan Among Us, son zamanlarda en çok oynanan oyunlar arasında yer aldı. Steamcharts verilerine göre aynı anda 338.385 oyuncu sayısıyla, Grand Theft Auto 5‘in çıkış gününden daha fazla bir oyuncu sayısı demek oluyor. Her gün Counter-Strike: Global Offensive ve aktif oyuncu bakımından Dota 2‘nin hemen ardında yer alıyor.

Çıkışının ardından 2 yıl geçmiş olmasına rağmen nasıl bu kadar büyük kitlelerce oynanmaya başladı derseniz cevabı oldukça basit, Twitch yayıncıları. Oyunun bu kadar popüler olmasının diğer nedenleri ise mobil platformlarda ücretsiz oluşu ve düşük sistem gereksinimi istemesi.

Klasik Oyun, Doğru Zaman

Among Us yeni bir oyun değil, 2018’de çıkış yaptı. Lakin özüne bakarsak daha da eskilere dayanıyor. Aralarına dahil olan hainleri ortaya çıkarma odaklı olan bu oyun aslında 1980’lere uzanıyor. Mafya’nın benzer masa oyunları uyarlamalarında olduğu gibi, herkesin oy vererek kimi idam edeceğini seçmesi gibi temel deneyimler ekliyor. Oyuncular harita etrafında bir uzay gemisi motorunu onarmak veya astoridleri patlatmak gibi şeyler yapabiliyorlar. Tabii ki haritadan etrafınızdakiler hakkında bilgiler toplamayı da unutmayın.

Among Us Nasıl Popüler Oldu?

Başarısının en büyük sebeplerden birisi, eğlenceli ve sonsuza kadar oynanabilirlik sunmasıdır. . Kime güveneceğine karar vermeye çalışmak her zaman oyuncuya gerginlik veriyor ve cinayetten kendini kurtarmak ve tüm takımı masum bir oyuncuya karşı çevirmek her zaman bir heyecandır.

2020’de COVID-19‘un devam etmesi ile yüz yüze temas gerektiren oyunları oynamak mümkün değil. Sosyal etkileşimimizin bir çoğunu sosyal medya ve oyunlar karşılıyor. Bu oyun ise arkadaşlarımızla sesli etkileşim ile oynanarak sizleri fazlasıyla eğlendiriyor.

Mobil platform içeriklerinin bilgisayar içeriklerinden daha da fazla değerlendiği bir dönemde, oynaması kolay ve eğlenceli oyunlar fazlalaşıyor. Among Us, suçlamalar arasına yapılacak şeyler ekleyerek oyunu daha aktif bir hale getiriyor ve daha fazla gerilim yaratıyor.

Karmaşık olmayan yapısı ve basit sistem gereksinimleri ile insanlar arasında ki etkileşimi arttırıyor. Herkese farklı stratejiler yapma, iyi oyuncuların ise sürekli oyun kazanmasını sağlıyor.

Twitch pop-off: Temmuz ve Ağustos

Among Us Nasıl Popüler Oldu?

SullyGnome sitesinin verilerine göre, Temmuz ayının başında Among Us Twitch’te ortalama birkaç yüz izleyiciye sahipti. Ağustos ayının sonlarına geldiğimizde ise ortalama olarak 100.000 üzerinde aktif izleyici sayısına ulaştı. Hızlı şekilde artan izlenmeler oyuncu sayısını da arttırmaya başladı. Bir yıllık artışa bakarsak ise daha da garip.

Twitch yayınlarındaki ham izleyici sayılarına bakarsanız, istatistikler yanıltıcı olabilir. Bir yayının ne zaman sponsorlu olduğunu veya izleyicilerin sadece bedava içerikler için geldiklerini bir bakışta anlayamazsınız. Ayrıca, küçük bir bağımsız oyunun gerçekten popüler hale gelip gelmediğini veya büyük bir yayıncının onu yüz bin izleyici için mi oynadığını, bir sonraki yayıncı ise 11 kişilik bir seyirci için mi oynadığını bilemezsiniz.

Among Us Nasıl Popüler Oldu?

Oyunun hayatına dönüp baktığımızda, Among Us hiçte başarısız olmadığı görülüyor. Ağustos 2019’da bir milyon indirmeye ulaştı, bu kesinlikle sadece üç geliştirici tarafından yapılmış bir bağımsız oyun için bir başarı. 2020 için mükemmel bir sosyal oyunu olan, yılın diğer kaçak hiti Fall Guys’ın sevimli ama sinsi muadili.

Daha fazla oyun haberleri ve oyun incelemeleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR