Apple Avrupa Komisyonu Tarafına Rapor Veriyor

apple avrupa komisyonu

Apple Avrupa Komisyonu’na, Bluetooth cihazları üreticisi Tile tarafından haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle şikayet edildi.

Tile şirket avukatının iddialarına göre Apple, iPhone kurulumlarında her zaman Find My uygulamasını varsayılan olarak açık hale getiriyor. Böylece Apple, Tile gibi izleme cihazı üreticilerine rekabet imkanı sunmuyor. Hatta, Apple Store’lerde Tile cihazlarının satışını da kaldıran firma, bu bağlamda Tile’nin iddiasına göre rekabet ortamını kendi eline döndürmüş durumda.

tile

Apple Avrupa Komisyonu’na Ne Rapor Verdi

İddialara göre Apple’nin yeni AirTag ürününün kendilerininkinden daha fazla tercih edileceğinden çekinen Tile’nin asıl amacı, bahsi geçen ürünün çıkışını engellemek. Konu hakkında açıklama yapan Apple ise şunları söyledi:

Tile’nin bize karşı yaptığı suçlamaları şiddetle reddediyoruz. On yıldan fazladır, istikrarlı olarak, kullanıcılara mükemmel bir gizlilik imkanı sunduk. Tile, bu konudan rahatsızlık duyuyor. Bu sebepten ki konuyu kendi esasları üzerinden ele almak yerine bizlere saldırma yolunu seçtiler.

Apple
apple avrupa komisyonu airtag

Bu, Tile’nin Apple’yi ilk defa şikayet edişi değil. Daha önce de iOS 13 konum izleme değişiklikleri ayarında da benzer bir şikayette bulunmuşlardı. Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, Otağ‘ı takipte kalın.