Apple İtalya’ya 10 Milyon Euro Para Cezası Ödedi

apple italya

iPhone telefonları yavaşlattığı gerekçesiyle Apple İtalya’ya 10 milyon euro ödemişti, şirketin kendilerini aklamak için yaptıkları temyiz başvurusu reddedildi.

Apple batarya ömrünü bilinçli olarak kısalttığı gerekçesiyle İtalya’daki bir davada 10 milyon euro para cezası ödemek zorunda kalmıştı. Esasında 2018 yılında gerçekleşen bu hadise, iOS 10.2.1 sürümünde yaşanan performans düşüşleriyle beraber gündeme gelmişti. Halihazırda, bir şehir efsanesi olarak, her güncellemede iPhone performanslarının bilinçli olarak düşürüldüğü konuşuluyordu ve İtalya hukukçuları tarafından da bu durum doğrulanmış oldu. Özellikle bataryanın kısa sürede ömrünün bittiği gerekçesiyle aleyhinde suçlamalar bulundurulan Apple, kullanıcılardan özür dilemiş ve 30 dolar karşılığında bataryaları yenileyeceklerini duyurmuştu.

iphone batarya

Apple İtalya’da Hala Aklanabilmiş Değil

Konu hakkında İtalya’ya temyiz başvurusu (Temyiz, doğruyu yanlıştan ayırma manasına gelir.) yapan Apple’nin talebi reddedildi. iPhone telefonlarda bilinçli olarak bir performans düşüşü sağlandığından oldukça emin olan İtalya tarafı, belli ki konu hakkında aldıkları kararı değiştirmeyecek. Apple ayrıca, gene aynı batarya muhabbetinden dolayı, Amerika Birleşik Devletleri yasaları tarafından da suçlu bulunmuş ve Amerika tarafına yüklü miktarda para cezası ödemişti.

apple italya logo

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını takipte kalın!