Apple Notlar’ın bilmediğiniz 5 inanılmaz faydalı özelliği

Apple Notlar dışarıdan baktığınızda küçük sarı not defteri olarak görünüyor fakat aslında müthiş bir dijital organizatör. Apple Notlar’un bilmediğiniz 5 inanılmaz faydalı özelliğini şimdi birlikte inceleyelim.

1. Belge tarayıcı olarak kullanın

Bir dokümanı taramanız gerektiğinde, üçüncü taraf bir uygulama edinmenize gerek yoktur. Notlar işi halledecektir.

Notlar uygulamasını açın. Ekranın sağ alt köşesinde bir kalemle kare gibi görünen simgeyi tıklayarak yeni bir not oluşturun. Yeni notunuzun altındaki kamera simgesine dokunun ve Belgeleri Tara’yı seçin.

Telefonunuzu taramak istediğiniz belgenin üzerinde tutun. Uygulamanız bir belgeyi algılar ve Otomatik olarak ayarlandığında tarar. Manuel modda, fotoğrafı çekmeniz gerekir. Ekranınızın sağ üst tarafındaki modlar arasında geçiş yapın.

Taramayı tamamlamak için ekranın altındaki fotoğraf deklanşör düğmesine dokunun. Görüntüyü çektikten sonra sayfa köşelerini sürükleyerek düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, ekranınızın sağ alt kısmındaki “Kaydet” e hafifçe vurun. Dosyanız PDF olarak kaydedilecek.

Ardından taramayı doğrudan Notlar içinden e-postayla gönderebilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

apple notlar

2. Siri’nin sizin için notlar almasını sağlayın

Diyelim ki bir ev numarasını veya mağazada ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini hatırlamanız gerekiyor. Telefonunuzu almanıza, kilidini açmanıza, Notlar uygulamasını bulmanıza ve yeni bir not başlatmanıza gerek yoktur. Ne kadar can sıkıcı! Bunun yerine, “Hey Siri, ev numarasının 1980 olduğunu not et” veya “Hey Siri, Home Depot list adlı bir not oluşturun” diyebilirsiniz.

Siri notunuzu onaylar ve kaydeder. Siri’yi kullanarak Notlarınızı da güncelleyebilirsiniz. Sadece “Hey Siri, ev numarası notumu güncelle” deyin.

3. Aile olarak düzenli not tutun

Örnek olarak bakkal alışveriş listesini kullanalım. Notlar ile bir liste oluşturabilir ve ailedeki diğerlerinden bu listeye eklemelerini isteyebilirsiniz.

Tek tek notları paylaşma yeteneği yeni bir özellik olmasa da, iOS 13 ile artık tüm bir klasörü herkesle paylaşabilirsiniz. Bir klasörü paylaşmak için sola kaydırın ve Kişi Ekle simgesine dokunun.

4. Tadilat ve proje fikirleri için tek bir yer

İster küçük bir banyoyu yeniden şekillendiriyor olun, isterse bir arka bahçe bahçesi tasarlayın, planlarınızla birkaç elle çizilmiş eskiz olabilir. Eskizlerinizin fotoğraflarını içeren bir klasör oluşturmak için Notlar’ı kullanın. Ayrıca, tüm fikirlerinizi tek bir yerde toplayabilmeniz için diğer fotoğraflar, videolar veya web bağlantıları da dahil olmak üzere ekler ekleyebilirsiniz.

Daha önce Apple Notlar’ı kullandıysanız, uygulamanın yazılı veya el yazısı metin aramada sorun yaşamadığını biliyorsunuz. Uygulama önceki sürümlerde görüntüleri arayamadı, ancak iOS 13 ile değişti.

Arama çubuğuna özel teriminizi yazın; Notlar, metin girişlerinden, resimlerden ve makbuzlar gibi kaydedilmiş taranmış belgelerden kelimenin tüm örneklerini döndürür.

Yeniden modelleme yapıyorsanız, ölçmek, renk seçmek ve daha fazlası için en iyi uygulamaların bu listesine göz atın.

5. Önemli dokümanları ve numaraları saklayın

Çocuğunuzun kimlik numarasını veya alarmın şifresini hatırlayamıyorsanız, not edin. Notunuzu cihazınızı kullanabilecek kişilerden gizli tutmak istiyorsanız, notlarınızı kilitlemek ve kilidini açmak için Face ID, Touch ID veya bir şifre kullanabilirsiniz.

Hassas bilgiler içeren herhangi bir not için korumak istediğiniz notu açın ve sağ üst köşedeki paylaş simgesine dokunun, ardından Notu Kilitle’yi seçin. Nota bir şifre verin ve isterseniz Face ID veya Touch ID’yi de etkinleştirin. Bu şifreyi unutursanız kilitli notu görüntüleyemeyeceğinizi unutmayın.

Kilitlendiğinde, notun yanında, son düzenlendiği tarihle birlikte bir kilit simgesi göreceksiniz. Kilidi açmak için şifrenizi girin.

Bonus İpucu: Bir not sabitleyin

Not koleksiyonunuzu aramaya veya sıralamaya gerek yok, sadece önemli olanları sabitleyin. Bunu yapmak, sabitlenmiş notları en üste yerleştirecektir.

Apple Notlar’ın bilmediğiniz 5 inanılmaz faydalı özelliği yazısının sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR