Baldur’s Gate 3 Yeni Mekanikleri Ortaya Çıkıyor

Geçen ayki dolu oynanış yayınından sonra Larian, Baldur’s Gate 3 yeni mekanikleri, Şubat ayında ilk görüşümüzden bu yana değişen pek çok sisteminin nasıl çalıştığına ışık tuttu.

Eğer Larian’ın yapımla ilgili çıkarttığı bütün içerikleri tüketiyorsanız, anlatacağımız şeylerin çoğunu zaten biliyor olacaksınız. Ama yeni gelen topluluk güncellemesi, yeni gelen değişiklikler ve mekanikler hakkında detaylı bilgi sunuyor.

Baldur's Gate 3 Yeni Mekanik

Baldur’s Gate 3 Yeni Mekanikleri

Savaş sistemi, Divinity: Original Sin 2 ile çok benzerlik gösterse de, özellikle ikisinin de sıra tabanlı olması, Divinity’e göre daha hareketli. İlk başta gördüğümüz oynanış videolarında, oyuncunun sahip olduğu parti eş-zamanlı hareket edebiliyordu, fakat bir miktar geribildirim testin ardından D&D’ye daha benzer bir sıra tabanlı sistem kurulmuş. Artık oyuncular parti üyelerini tek tek kontrol ederken, sırası arka arkaya olan iki parti üyesini aynı anda kontrol edebilecek. Yani biraz eski biraz yeni karışımı diyebiliriz.

Aynı şey multiplayer için de geçerli. Bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki, oyun ilk gösterildiğinde sahip olduğu, o meydan savaşı yapısına artık sahip değil. Daha ziyade her savaştan önce sıra, bir insiyatif(daha fazla bilgi için dndbeyond.com) zarıyla belirleneceği için, her savaşta parti üyelerinin sırası farklı olabilecek. Bu da bir önceki savaşta, herhangi iki parti üyesi arka arkaya geldikleri için uygulayabildiği komboları sonraki bir savaşta uygulayamayacağınız anlamına geliyor. Bunun oyunun tamamına daha stratejik bir hava katacağı aşikar.

Baldur’s Gate 3 Yeni Mekanikleri: Gizlilik de Oyunun Önemli Bir Parçası

Bazen savaşları toptan es geçebilirsiniz, bu da oyunun gizlilik mekaniklerinden geliyor. Gölgelerle bir olabilmek için sahip olmanız gerek yetenekler olacak, fakat tek faktör bu değil. İçinde bulunduğunuz çevre de, gizlilik için önemli bir faktör.

Baldur’s Gate 3 dikeyliğe önem veren yapısı, bir başka deyişle yüksekliklerin oynanışa etkisi olması, bir düşman grubuna doğrudan saldırmak yerine, bir uçurumun kenarında bulunan bir düşmana gizlice yaklaşıp onu uçurumdan aşağı itmeyi mümkün kılıyor.

Baldur's Gate 3 Yeni Mekanik

Larian oyunun erken erişime gireceği tarihi henüz duyurmadı. Fakat bu yıl içerisinde oyunla ilgili güncellemeler yayınlamaya devam edeceğini belirtti.

Baldur’s Gate 3 Yeni Mekanikleri haberini sizlere sunduk. Daha fazla gündem haberi için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR