Batman’in Yönetmeni Joel Schumacher Hayatını Kaybetti

Joel Schumacher

Batman ve The Lost Boy’un başarılı yönetmeni Joel Schumacher 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir kanser tedavisi gören Schumacher’ın kariyeri, kostüm tasarımcılığından başlayarak yönetmenliğe yükseldi. Hollywood’un en önemli isimleriyle çalışmış ve yönetmenlik alanında bir ustaya dönüşmüş olan Schumacher kansere yenik düştü.

Joel Schumacher Öldü Mü?

1990’larda Batman Franchise, St. Elmo’s Fire, The Last Boys ve Falling Down gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Joel Schumacher 80 yaşında öldü. Bir sözcünün açıklamasına göre, yönetmen kanserle bir yıl süren savaşın ardından 22 Haziran Pazartesi günü New York’ta öldü. “Arkadaşları ve partnerleri tarafından severek hatırlanacak” diye de eklemeyi unutmadı.

Film sektörüne girmeden önce Schumacher moda endüstrisinde çalıştı, daha sonra okurken TV’de kostüm tasarımcısı olarak çalıştı. İlk yönetmenliğini 1974’te TV yapımı bir film olan Virgina Hill ile yaptı.

Joel Schumacher

Kostüm Tasarımcılığından Yönetmenliğe

1981’de the Incredible Shrinking Woman ile uzun metrajlı filmi yönetmenlik denemesi yapan Shumacher, iki ardışık gişe rekoru bulunan St. Elmo’s Fire ve The Lost Boys ile ün kazandı ve 1990’da bilim kurgu ve korku filmi olan Flatliners’ı yönetti.

John Grisham romanları olan 1994’lerin The Client ve 1996’nın A Time to Kill adlı iki uyarlamasını yönetti. 1995 yılında, Val Kilmer ve Jim Carrey’nin başrollerini üstlendiği Batman Franchise’ı önceki yönetmen Tim Burton’dan Batman Forever’ı devraldı. Bunu 1997’de evrensel olarak panlanan Batman ve Robin izledi.

Joel Schumacher
Batman Forever

Batman serisinin sona ermesinden sonra Schumacher, Nicholas Cage’in oynadığı 8MM ve Robert De Niro ve Philip Seymour Hoffman’ın oynadığı kusursuz ve daha düşük bütçeli filmlere geçti. Son uzun metrajlı filmi 2011 suç gerilim filmi Trespass’tır, ayrıca 2013’te Netflix dizisi House Of Cards’ın ilk sezonunda iki bölüm yönetti.

Batman ve The Lost Boy’un Yönetmeni Hayatını Kaybetti adlı üzücü haberin sonuna geldik. Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.