BBC Beta Olarak Kendi ‘Beeb’ Ses Asistanını Yayınladı

Beeb

BBC’nin kurum içi ses asistanı ‘Beeb’ beta sürümde yayınlandı ve İngiltere’deki Windows Insider’ların İngiltere yayıncısı olan Windows 10’daki yazılımı test etmesine olanak sağladı. Şirket, Beeb’in “ilk kamu hizmeti ses asistanı” olduğuyla övünüyor. Bir Windows beta test cihazı olarak kaydolduysanız, yazılımı Microsoft Store’dan indirip yükleyebilirsiniz.

Beeb’, BBC tarafından Alexa ve Google Asistan’ın sesli asistan pazarının büyük çoğunluğuna komuta ettiği Amazon ve Google gibi büyük teknoloji firmaları için değil, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olma girişimidir.

Beeb

Beeb, İlk Kamu Hizmeti Ses Asistanı

BBC’nin ses asistanı nispeten sınırlı sayıda özellik ile piyasaya sürüldü. Beeb’den BBC’nin radyo istasyonlarını, podcast’lerini ve müzik karışımlarını çalmasını isteyebilir ve haberleri ve yerel hava durumu güncellemelerini almak için kullanabilirsiniz. Bazı komedi içerikleri de var; asistandan şakalar isteyebilir veya QI sunucusu Sandi Toksvig tarafından okunan ilginç gerçekleri sorabilirsiniz.

BBC’nin asistanı Alexa ve Google Asistan’a tam bir rakip haline getirmek istemediği göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Ayrıca kendi donanımını üretme planı da yok, bunun yerine asistanın sonunda kendi yazılım ve hizmetlerine entegre olmasını istiyor. Gelecekte, radyo ve podcasting içeriği bulmak için BBC Sounds uygulamasını güçlendirebilir. Araç stereolarını kontrol etmek için kullanılabilir. Hatta Amazon’un platformuyla doğrudan entegre olabilir.

 Beeb Aynı Zamanda Erkek Sesi de İçeriyor

Gizlilik, herhangi bir sesli asistan için önemli bir konudur. BBC, asistanın ses kaydı tutmayacağını bildiriyor. Geçtiğimiz yıl boyunca, diğer büyük ses asistanı sağlayıcıları, çalışanlarının ve yükleyicilerin hizmetlerden ses kayıtlarını dinleyebilmeleri nedeniyle skandallar yarattı.

Asistan, İngiltere’nin bölgesel aksanların bolluğunu temsil edecek şekilde tasarlandı. Yukarıda yer alan videoda duyabileceğiniz gibi, asistan
Kuzey İngiliz aksanıyla konuşuyor ve BBC, asistanın ülke genelindeki bölgesel aksanları anlayabildiğinden emin olmaya odaklandığını söyledi. BBC News, beta test kullanıcılarından asistanın daha fazla eğitilmesine yardımcı olmak için aksanlarının ayrıntılarını vermeleri isteneceğini belirtiyor.

Diğer içeriklere göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!