Belçika hastanelerinde COVID-19 robot devriyesi başladı

belçika hastaneleri cruzr

Belçika hastaneleri yeni teknoloji robotlarla korona virüse meydan okuyor.

Belçikalı ZoraBots şirketi tarafından oluşturulan CRUZR adlı robot koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgınının ortasında sıcaklığın ve diğer değerlerin kontrol edilmesi için hastanelere ve diğer konumlara bu yeni teknolojiyi gönderdi.

53’ten fazla dil konuşan, ateşi algılayan ve insanların yüz maskesi takıp takmadığını belirleyen robotlar Belçika’da hastanelerde ve mağazalarda ilk kontrol hattı olarak piyasaya sürüldü.

Robot bir QR kodunu tarayacak, cevaplarını gözden geçirecek, sıcaklıklarını kontrol edecek ve doğru maske takıp takmadıklarını belirleyebiliyor.

Belçika merkezli Zorabotların genel müdürü Fabrice Goffin, robotlarının 2013’ten beri hastanelerde, bakım evlerinde ve otellerde olduğunu, ancak şimdi yeni bir rolleri olduğunu söyledi.

belçika hastaneleri cruzr

Belçika hastanelerinde COVID-19 robot devriyesi başladı

“Bu robotun sabit bir terminale göre en büyük avantajı, robotun hareket edebilmesi, insanlara doğru gidebilmesi, insanlarla konuşabilmesi ve ana dillerinde konuşabilmesidir. 53’ten fazla dil konuşuyor ”dedi.

Hastanenin ameliyathanelerinin yöneticisi Michael Vanmechelen, ateş belirtileri gösteren birisinin, dokunmatik olmayan bir cihaz olan robot tarafından ayrı bir alana yönlendirilebileceğini söyledi.

Hastane tipik olarak günde 2.000 hasta almaktadır ve Belçika’daki yaşam koronavirüs kilitlenmesinden sonra göreceli normale döndüğü için gelecek hafta ziyaretçi kabul etmeye başlayacaktır.

Yazılım ve arayüzü geliştiren Digitopya başkanı Jan Bussels, robotun tekrarlayan işleri devralmaya yardımcı olmak ve aşırı gerilmiş sağlık personelinin temel işlerine odaklanmasını sağlamak için tasarlandığını söyledi. Robot işini de öğrenmeyi başardı.

Genellikle 30.000 avroya (33.357 $) mal olan robotlar, Fransa, Hollanda, ABD ve Ruanda’daki kliniklere de satıldı ve bazı Belçika bilgisayar mağazalarında da satıldı.

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını takipte kalın!