Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir? İşte Gizemli Tarihi

bermuda şeytan üçgeni nedir tarihi

Bermuda Şeytan Üçgeni nedir? Yazımızda, birçok tarihi olaya sebebiyet vermiş ve efsanelere konu almış doğa olayını sizler için inceleyeceğiz!

Atlantik Okyanusu’nda birçok esrarengiz olaya tanıklık etmiş Bermuda Şeytan Üçgeni’nin uzun yıllar boyunca manyetik bir gizeme sahip olduğu düşünülmekteydi. Birçok bilim adamı, Bermuda Şeytan Üçgeni nedir sorusunu defalarca sormuş ve bu soruya yanıt aramıştır. Bermuda Şeytan Üçgeni nedir sorusu, günümüzde doğalgaz kaynağına bağlı bir çekim alanı olduğu, ve bu nedenle birçok uçak, gemi ve benzeri araçların birden kaybolmasına yol açtığı şeklinde cevaplandırılmakta. Konu aslında daha yakın dönemlerde gündeme gelmiş olsa da, 1400’lü yıllarda keşfe çıkan Kolomb bile pusulanın bozulması, deniz tarafından yutulan ve su yüzeyinde beliren parıltılar gibi ilginç görülerden söz etmekteydi.

bermuda şeytan üçgeni nedir tarihi

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir ve Nerede Bulunur?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami ucundan başlayarak Bahamalar ve Turks ve Caicos Adaları’ndan geçen, ardından Puerto Rico’dan Bermuda adasına uzanan bir alanı bulunmakta. Aynı zamanda Bermuda Şeytan Üçgeni’nin çevresi yakın limanlar için gemilerin sık sık geçtiği, dünyanın en yoğun seyahat edilen nakliye şeritleri arasındadır. Seyir gemileri ve eğlence araçları düzenli olarak bölgeden geçiyor ve ticari ve özel uçaklar rutin olarak üzerinden uçmakta.  

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir? Hakkında Resmi Kayıplar Nelerdir?

Resmi olarak kaydedilen ilk kayıp 1840 Fransa bayraklı yelkenli Rosalie’nin mürettebatından hiçbir iz olmadan başıboş bir şekilde bulunması ile kaydedildi. Geminin taşıdığı yüke dokunulmamış olması da saldırı ihtimalini ortadan kaldırıyordu. Açıklanamayan olaylar uzun yıllar devam etti. 1921 yılında ise yine benzeri bir vakaya rastlandı. Terk edilmiş olarak bulunan bir gemide, taşıdığı yüke dokunulmamış olmasına karşın güvertesindeki iki kedi hariç hiç kimse bulunmamaktaydı. Üstüne üstlük görülen bir şaşırtıcı detay da mutfakta hazırlanmış ancak hiç dokunulmamış bir yemeğe rastlanmasıydı.

bermuda şeytan üçgeni nedir tarihi

Yaşandığı sırada iletişimin devam ettiği ilk olay ise 5 Aralık 1945 yılında ABD’den havalanan 5 uçağın başına geldi. Fort Lauderdale hava üstünden havalan uçaklar bahsi geçen bölgeden uçuşlarını gerçekleştirdiği sırada “Artık batının hangi yönde olduğunu bilmiyoruz… Her şey çok garip… Okyanus olması gerektiği gibi değil… Beyaz sular üzerinde uçuyoruz…” mesajlarını ilettiler. Sonrasında ise onlardan bir daha haber alınamadı. Uzayıp giden listede ise daha nice uçaklar, gemiler bulunmakta. 

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir Sorusunu En İyi Cevaplayacak Kişi: Tanık Dick Stern

1944 yılında İtalya’ya doğru uçmakta olan bir 7 uçaklık filoda yer alan Dick Stern, Bermuda’ya yaklaşık 500 kilometre kala çok güçlü bir türbülansa girdiklerini hisseder. İlginç olan kısım ise bu sarsıntı sırasında hava açıktır ve yıldızlar net bir şekilde görülmektedir. Fakat bir yandan da şiddetli türbülans uçağın çok hızlı irtifa kaybetmesine neden olur ve görevli personel kabinin içinde tavana doğru savrulur. Uçak çakılmak üzereyken Stern derhal rotayı Amerika’ya geri çevirir. Her şeyin kendine gelmesinden sonra filodaki diğer uçaklarla haberleşme sağlanmaya çalışılır ve 7 uçaktan sadece 2 tanesinden haber alınabilmektedir. Sonrasında da hiçbir enkaza ya da kurtulan kişiye ulaşılamamasına rağmen olay 2. Dünya Savaşı döneminde gerçekleştiğinden dolayı üstünde durulmamış ya da basında yer alamamıştır. 

bermuda şeytan üçgeni nedir tarihi

Savaş bittikten birkaç yıl sonra Stern, Bermuda’dan Nassu’ya doğru bir yolculuğa çıkar. Bristol Britanna uçağında her şey normal seyirinde ilerlerken ansızın uçak irtifa kaybetmeye başlar. Yolcuların eşyaları tavana çarparken uçak şiddetle titremektedir. Yaklaşık on beş dakika daha uçak alçalıp yükselmeye devam eder. Olayın açık hava türbülansı ile de ilgili olabileceği söylense de Stern aynı korku ile 2. kere yüzleşmiş ve sağ sağlim karaya ulaşmıştır. Şüphesiz ki Bermuda Şeytan Üçgeni nedir sorusunu, birinci elden tanık ettiği için, cevaplayacak en doğru kişilerden birisi kendisidir.

Yutulan Gemi

Bermuda Şeytan Üçgeni nedir sorusunu cevaplamak için, yutulan gemiyi de bilmeliyiz. Wild Goose adlı köpek balığı avlama teknesinin kaptanı olan Joe Talley, o sırada teknesini 33 metre boyundaki Caicos Trader adlı gemiye çektirmektedir. Havanın güzel olduğu bir günde yapılan yolculukta rota, Bahamalar’daki iki adayı ayıran, yaklaşık 2 ila 3 kilometre aralığında değişken derinliğe ve 30’a 240 kilometre çapına sahip The Tongue of the Ocean (Okyanusun Dili) adlı bölgeden geçmektedir. Daha önce de birçok farklı kayboluşa tanıklık eden bölgede seyirin devam ettiği bir gece kaptan Talley, kamarasında uyumaktayken bir anda üzerine gelen su ile uyanır. Hemen can yeleğini giyerek lomboza doğru yönelir ve dışarı çıkar. Ancak çıktığı anda suyun altında olduğunu fark eder. O sırada şans eseri tutunduğu bir ip sayesinde su yüzeyine doğru çıkmaya çalışır. Yüzeye vardığında ise teknesini çeken gemi, Caicos Trader’ın tek başına yola devam ettiğini görür. Mürettebat batmakta olan teknenin kendilerini de tehlikeye soktuğunu anladığında çekme halatını kesmiştir ve daha sonrasında hayatta kalan olup olmadığını anlamak için geri dönerler. Yaklaşık otuz dakika suyun üzerinde kalmaya çalışan Talley, adının megafon ile çağrıldığını duyduğunda bağırarak cevap verir ve kurtulur. Geminin batma anına şahit olan mürettebat ise Wild Goose’un bir girdaba kapılmışçasına suyun altına çekildiğini söylemiştir. Bu şekilde farklı olaylar yaşanmış olsa da hiç biri Joe Talley gibi sağ kalıp hikayesini anlatma şansı bulamamıştır. 

bermuda şeytan üçgeni nedir tarihi

Bermuda Şeytan Üçgeni Doğalgaz Kaynaklı Mı?

Bölge hakkında basınç farkından tutun mistik güçlere kadar birçok farklı şey söylenmesine rağmen son yapılan araştırmada bütün olaylar aslında basit bir doğa olayından ortaya çıkmış olabilir. Deniz tabanından sızan gazlar soğuk ve yüksek basıncın etkisiyle katı hale geçer ve hidrat denilen tebeşir benzeri, beyaz bir yapıya bürünürler. Yüksek basınca dayanabilen insansız araçların yaptığı gözlemler bölgenin tabanında kar benzeri beyaz bir doku olduğunu görmüş ve gemi enkazlarına rastlamıştır. Bu bulgulardan sonra araştırmacılar konuya şöyle bir açıklama getirmiştir: Bir sıcak su akıntısı olan Gulf Stream’in geçtiği bu bölgede tabanın belirli zamanlarda ısınmasından dolayı daha önceden bahsedilen tebeşirvari kütleler çözünerek sudan daha az yoğun bir ortam oluştururlar. Sonrasında yüzeye doğru çıkmaya başlayan bu az yoğun ortam tabandan yüzeye kadar bir bölge oluşturur. Eğer o sırada bir gemi bu bölgeden geçmekte ise suyun kaldırma kuvveti yeterli gelmediği için okyanusun tabanına doğru sürüklenir. Gazın yükselmesi sona erince su yoğunluğu önceki haline döner ve ortada hiçbir iz bırakmaz. Uçakların kaybolması ise yine aynı olayla bağdaştırılmaktadır. Çünkü daha sonrasında okyanus yüzeyinden yükselen gazlar yine normal havadan çok daha az yoğun bir ortam oluşturmasından dolayı o sırada geçen hava araçları bir anda irtifa kaybeder. Hatta bazı durumlarda havadaki oksijen oranının azalmasından dolayı motorun ihtiyaç duyduğu hava yetersiz kalır ve motor durur. Böylece, Bermuda Şeytan Üçgeni sayesinde, anlık irtifa kaybı daha da şiddetlenerek kaçınılmaz bir şekilde araç suya çakılır.  

Bermuda Şetan Üçgeni nedir konusunda yapılan araştırmalar her ne kadar birçok soruyu cevaplasa da, Bermuda Şeytan Üçgeni hakkında hala gizemi çözülememiş birçok farklı durum ve görü mevcuttur. Daha fazla içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini takipte kalmayı unutmayın!