Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Bir kitap, oyun ya da başka bir türü sinemaya uyarlamak her zaman güçlüklerle dolu. Uyarlanan yapımların beğenilmemesi veya hak ettiğinden daha yüksek bir yere konumlandırılması genellikle uyarlanacak olan yapımın kitlesi ile alakalı. Her ne kadar uyarlamaları ve kaynakları farklı türlerde olsa da karşılaştırma yapmamak elde değil. Bu içeriğimizde beyaz perdeye uyarlanmış 10 oyun serisi inceleyeceğiz.

Uyarlama Yapımlar

Zaman zaman oynadığımız oyunlar bizi tatmin etmez, defalarca oynasak da o dünyaya, hikayeye ait daha fazla içerik görmek isteriz. Kimi yapımcılar da bu oyunların kayda değer olduğunu düşünmüş olmalılar ki popüler yapımlar beyaz perdeye uyarlanmış. Uyarlamalar yapılırken elbette kaçınılmaz değişimler yapılmış. Üzerinde iyi çalışılmış yapımlar olduğu gibi ne oyuncuları ne de sinemaseverleri mutlu eden ürünler de ortaya çıkmış. İşte kesinlikle göz atmanız gereken oyunlardan uyarlama filmler.

İşte Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Resident Evil

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Beyaz perdeye uyarlanmış 10 oyun serisi listemizin ilk yapımı Resident Evil. 90’ların 2. yarısı ortaya çıkan Resident Evil serisini duymayan yoktur. Seri halen gündeme gelmekte ve popülerliğini korumakta. Başarılı ve popüler oyun serisinin başarılı sayılabilecek 6 filmi bulunmakta. Aksiyon sahneleriyle ön plana çıkan filmin baş rolüne ise başarılı ve güzel oyuncu Milla Jovovich hayat veriyor.

 • Ölümcül Deney (2002) IMDb Puanı: 6,7
 • Ölümcül Deney: Kıyamet (2004) IMDb Puanı: 6,2
 • Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu (2007) IMDb Puanı: 6,3
 • Ölümcül Deney: Ölümden Sonra (2010) IMDb Puanı: 5,8
 • Ölümcül Deney: İntikam (2012) IMDb Puanı: 5,4
 • Ölümcül Deney: Son Bölüm (2017) IMDb Puanı: 5,5

Tomb Raider (Lara Croft)

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Resident Evil gibi yine 90’ların 2. yarısı ortaya çıkan Tomb Raider serisi günümüze kadar uzanmakta ve popülerliğini korumakta. Yaklaşık 25 yılda çeşitli platformlarda olmak üzere 15’ten fazla oyun piyasaya sürüldü. Yine bu süreçte beyaz perdeye 3 film uyarlandı. 2001 ve 2003 yapımlarında Angelina Jolie, 2018 yılı yapımda ise Alicia Vikander baş rolde yer aldı. Lara Croft karakterine hayat veren iki oyuncu da başarılı ve güzel olsa da Angelina Jolie karakteri hafızalara kazıdı.

 • Lara Croft: Tomb Raider (2001) IMDb Puanı: 5,8
 • Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (2003) IMDb Puanı: 5,5
 • Tomb Raider (2018) IMDb Puanı: 6,3

Assassin’s Creed

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Zaman zaman bug dolu olması, zaman zaman yeni denilerek sunulan oyunda hiç bir değişikliğin yapılmamış olması ve daha çeşitli sebeplerle oyuncuları hayal kırıklığına uğrattığı oyunları olsa da Assassin’s Creed oyun dünyasında kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Son olarak piyasaya sürülen yapımlarla da yerini sağlamlaştırdı. 2016 yılında vizyona giren filmi ise hayran kitlesi tarafından hayal kırıklığı -bir Ubisoft klasiği- olarak nitelendirildi. Filmin baş rolünde başarılı oyuncu Micheal Fassbender yer almakta.

 • Assassin’s Creed (2016) IMDb Puanı: 5,7

Warcraft

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

90’lı yıllardan itibaren farklı platformlarda çeşitli oyunları ortaya çıksa da en popüler olan ve herkesin adını duyduğu oyunun 2004 çıkışlı World of Warcraft olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu kişi tarafından şimdiye dek yayınlanmış en iyi MMORPG olduğu düşünülmekte. Maalesef ki beyaz perde uyarlaması için benzer şeyleri söylemek mümkün değil.

 • Warcraft (2016) IMDb: 6,8

Prince of Persia

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

PC, PS, Xbox, mobil ve daha birçok platform için yaklaşık 15 oyunu yayınlanan seri piyasaya çıktığı ilk yıllarda oldukça popüler olsa da serinin son oyununun ardından 10 yıl geçti. Çığır açan ve beyaz perdeye de uyarlanan oyun ise 2003 yapımı Prince of Persia: Sand of Time. Film kimileri tarafından başarılı bulunsa da oyuncu kitlesi genel olarak filmi başarısız buluyor. Baş rolleri ise Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton ve Ben Kingsley gibi dünyaca ünlü oyucular paylaşıyor.

 • Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010) IMDb Puanı: 6,6

Hitman

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Piyasaya çıktığı ilk andan beri kendi tarzını ortaya koyan, gizlilik oyunu denilince ilk akla oyun. Hitman’in şimdiye dek çeşitli platformlarda yayınlanmış yaklaşık 10 oyunu bulunmakta. Oyunlar gayet başarılı olsa da sinema filmleri için büyük yapımlar olduğu söylenemez.

 • Hitman (2007) IMDb Puanı: 6,3
 • Agent 47 (2015) IMDb Puanı: 5,7

Max Payne

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Hikayesiyle, kendine özgü tarzıyla, aksiyonuyla ve oynanışıyla oyun dünyasının kült serilerinden biri diyebiliriz Max Payne için. Ünlü başrol oyuncuları ve uyarlandığı kaynağın sağlamlığına baktığımız zaman ise sinema filmi oldukça başarısız. Filmin baş rollerini Mila Kunis ve Mark Wahlberg paylaşıyor.

 • Max Payne (2008) IMDb Puanı: 5,4

Need for Speed

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Gözlerinizi kapatın ve bilgisayarla olan ilk anlarınızı düşünün. O anlardan birinde Need for Speed oyunlarından en az birinin olmaması imkansız. Need for Speed 90’lardan günümüze çeşitli platformlarda 30’a yakın oyun piyasaya sürdü. Bu oyunlardan bazıları ise çoğumuz için özel bir yere sahip. İlk film uyarlaması ise 2014 yılında vizyona girmişti. Baş rollerde Mr. Robot, Breaking Bad ve daha çeşitli yapımlardan tanıdığımız yıldızlar yer almakta. Aoran Paul, Imogen Poots, Rami Malek ve Dakota Johnson bunlardan bazıları. Filmin aksiyon sahneleri ve genel anlatımı ile başarılı bir uyarlama olduğunu söylemek mümkün.

 • Need for Speed (2014) IMDb Puanı: 6,4

The Angry Birds

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Hayatımızın bir noktasında yolumuzun kesiştiği, özellikle akıllı cihazların yaygınlaştığı dönemde ortaya çıkan yapım Angry Birds. Bugüne dek 17 oyunu yayınlanmış olan serinin 2 de sinema filmi mevcut. Filmler ailenizle eğlenceli zaman geçirmek için oldukça uygun. Yapımların başarılı olduğunu gönül rahatlığı ile söylemek mümkün.

 • The Angry Birds Movie (2016) IMDb Puanı: 6,3
 • The Angry Birds Movie 2 (2016) IMDb Puanı: 6,4

Silent Hill

Beyaz Perdeye Uyarlanmış 10 Oyun Serisi

Beyaz perdeye uyarlanmış 10 oyun serisi listemizin son yapımı Silent Hill. Korku/Gerilim türünün önde gelen serilerinden biri olan Silent Hill, ilk sinema filmlerinde dünyaca ünlü yıldızlara yer verse de istediği başarıyı yakalayamadı. Radha Mitchell, Sean Bean, Adelaide Clemens, Kit Harington ve Carrie Anne Moss ise filmlerde yer alan popüler oyunculardan bazıları.

 • Silent Hill (2006) IMDb Puanı: 6,5
 • Silent Hill (2012) IMDb Puanı: 5,0

Sizin de listeye eklemek istediğiniz yapımları, ve konu hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Daha fazla içeriğe ulaşmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR