Big Navi, AMD’nin İlk RDNA 2 Ekran Kartları Olacak

amd rdna 2 big navi ekran kartı

Big Navi platformundaki ekran kartlarının AMD’nin ilk RDNA 2 mimarisine sahip bileşenleri olacağı açıklandı. AMD, Nvidia’nın Ray Tracing’ine cevap verecek.

AMD’nin yeni görüntü bileşenlerinden sizlere hatırlarsanız daha önce bahsetmiştik, “Sienna Cichlid” kod adlı ilgili bileşenler bir Linux yamasında GFX1030 olarak gözükmüşlerdi. Firma, rakibi Nvidia tarafından üst segment ekran kartlarında tabiri caizse darmaduman edilmiş durumda. Tıpkı işlemci alanında yaptığı gibi, görüntü bileşenleri alanında da artık bir uyanış yaşamak isteyen firma bu durumu tersine çevirmek istiyor ve yeni görüntü bileşenlerinden çok umutlu gözüküyor.

amd rdna 2 big navi ekran kartı

AMD Big Navi Ekran Kartları RDNA 2 Mimarisini İlk Kullanan Kartlar Olacak

Konu hakkında açıklama yapan AMD CFO’su Devinder Kumar, yeni Navi 2 ya da Big Navi olarak adlandırılan bileşenleri hakkında şunları söyledi:

Navi 2 ile ilgili biz çok ümitliyiz, ya da fanların diğer tabiriyle Big Navi. Bu cihazlar bizim RDNA 2 mimarisini kullanan ilk bileşenlerimiz olacak. Zen 3 ve RDNA 2 ile birlikte alabileceğinizin en iyisini alacaksınız. Yeni ekran kartlarımız, sizlere en iyi performansı ve en iyi kullanılabilirliği sunacak.

Devinder Kumar

Şirket yeni kartlar hakkında oldukça ümitli gözüküyor. İşlemci tarafında yeni Zen mimarisi ile büyük çıkış yakalayan bileşen üreticisinin aynı performansı görüntü bileşenleri tarafında da gösterip gösteremeyeceğini merakla bekliyoruz. Ancak bize sorarsanız işleri bir hayli zor, çünkü rakipleri Nvidia arayı fazlasıyla açmış durumda.

amd rdna 2 big navi ekran kartı

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın!