BMW Araç İçi Mikro İşlemcilere Geçiş Yapıyor

BMW araç içi mikro işlemcilere geçiş yapıyor. Böylelikle firma, aracın işlevselliğine ve gücüne muazzam katkı sağlamayı planlıyor.

Ueni bir harita ve navigasyon sistemi, dijital asistan, dijital anahtar ve kablosuz Android Auto özelliğiyle lüks otomobillerine güç katacak dijital sistemini yeniledi.

Artık otomobiller daha önce hiç olmadığı kadar bilgisayar ve yazılım bulunduruyor. Bu da şirketlerin çeşitli güncellemeler ile otomobillere yeni özellikler eklemesini ya da mevcut özellikleri değiştirebilmesini sağlıyor. Alman otomobil üreticisi BMW, bunu çok daha ileri taşımak istiyor. Çarşamba günü şirket, “Operating System 7” olarak adlandırdıkları yeni bir yazılımın, uzaktan otomobilin her işlevine erişebilmeyi sağlayacağını açıkladı.

Yeni Sistemlerle İnovasyon

Bu yeni sistemin birçok özelliği bulunuyor. En basiti, müşteri otomobili satın alırken opsiyon olarak tercih etmediği özellikleri sonradan ödeme yaparak otomobiline ekleyebilecek. Firma detayları henüz açıklamadı ancak Roadshow’a göre abonelik sistemiyle otomobilinize bir süreliğine yeni özellikler ekleyebileceksiniz. Örneğin kış aylarında ısıtmalı koltuk özelliğine ihtiyaç duyuyorsunuz, bunun için 3 ay boyunca ödeme yapacaksınız ve 3 ay boyunca bu özelliği kullanabileceksiniz. Ardından artık bu özelliğe ihtiyaç duymadığınızda abonelikten çıkacak ve ödeme yapmayacaksınız.

bmw araç içi mikro işlemci
BMW Araç İçi Mikro İşlemci Ünitesi

BMW Araç İçi Mikro İşlemcilere Başlayacak

Başlangıçta, otomobilleri üretirken firmanın her otomobile bu özelliklerin alt yapısını ekleyerek üretmesi şirketin daha çok masraf etmesine sebep olacak fakat zaman içerisinde yalnızca bir süreliğine satın alınan opsiyonlarla bu masrafın karşılanacağı öngörülüyor. Günümüzde firma yalnızca yeni bir otomobil sattığında kâr ederken bundan sonra hem yeni otomobil satışında hem de araç kullanıldıkça kâr edecek. Aslına bakarsak Netflix’e benzeyen bir sistem diyebiliriz. Yani bir filmi satın almak yerine Netflix aboneliğine aylık ücret ödeyerek birden çok filme erişebilmeniz gibi. Ayrıca bu sistem, otomobil ikinci el olarak satıldığında ikinci sahibinden ve ondan sonraki sahiplerinden de şirketin kâr edebilmesini sağlayacak. Ülkemizde, günümüzde dahi belli bir ücret karşılığında aracınızda bazı aktif olmayan özellikleri kırıp açabilen esnaflar varken, bu özellik ülkemize geldiğinde ne olur bilemiyoruz.

bmw araç içi mikro işlemci
BMW araç içi mikro işlemci özelliklerinin uygulanması beklenen yeni 7 Serisi

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR