Bu 2 Chrome Eklentisi Kişisel Bilgilerinizi Çalıyor Olabilir!

Google Chrome kullanıcılarından acilen tüm anti-virüs ve Windows güvenlik duvarı gibi güvenlik sistemlerini devreye sokmalarını istedi. Yapılan araştırma neticesinde 2 tane Google Chrome eklentisi veri hırsızlığı yapıyor olabilir.

UpVoice Chrome Eklentisi

Bu iki eklentinin isimleri UpVoice ve Ads Feed Chrome. Bu iki eklenti riskli olarak işaretlendi ve Facebook iki eklentinin de arkasında bulunan yapımcı şirkete dava açtı.

Facebook tarafında fark edilmesiyle birlikte bu iki eklentinin izinsiz bir şekilde hem Facebook hem de İnstagram kullanıcılarının kişisel bilgilerini çalıyor olduğu gerekçesiyle dava açıldı.

Bu Eklentiler de Neyin Nesi?

Bu iki eklentinin yapımcı şirketleri sırasıyla İsrail merkezli BrandTotalLtd (UpVoice) ve Delaware’de konumlanmış olan Unimania Inc. (Ads Feed Chrome). Facebook tarafından bu firmaların alehine açılan dava neticesinde edinilen bilgilere göre eklentiler sırasıyla Eylül ve Kasım 2019 tarihinden beri Chrome Web mağazasından aktif olarak indirilebiliyor.     

Belirttiğimiz tarihlerden bu yana eklentiler 5,000 ve 10,000 kişi tarafından indirilmiş bulunuyor. Bu da binlerce kişinin tehlikede olduğuna işaret ediyor.

Facebook tarafından belgelenen kanıtlara istinaden BrandTotal, kullanıcılarına eklentiyi indirmeleri karşılığında hediye kartı vererek ve kullanıcılarının, üst düzey markaların reklam stratejileri hakkındaki karar mekanizması olan ‘’panelistler’’ olduklarına inandırdı. Böyle binlerce insan uygulamayı indirerek ağa düştü.

Unamania’da pek farklı bir şey yapmadı. Kullanıcılarına çok seçkin bir grubun panel üyeleri olduklarını ve onlar sayesinde milyar dolar değerindeki şirketlerin reklam mekanizmalarını oluşturduklarını söyleyerek 10.000 kişiyi kandırmayı başardı.

Peki Tam Olarak Neyim Çalındı?

Açılan davaya istinaden UpVoice isimli eklenti kullanıcılarının Facebook, Instagram, Amazon, Twitter, Linkedln, Pinterest ve Youtube porfillerinden bilgiler toplarken Ads Feed Chrome daha insaflı davranarak sadece Facebook, Amazon, Instagram, Twitter ve YouTube profillerine el attı.

Bu süreçte binlerce kullanıcının cinsiyeti, doğum tarihi, kullanıcı adı, ilişki durumu ve konumu gibi bilgilerinin yanı sıra kullanıcıların reklam tercihleri ve çevrimiçi reklamlara olan etkileşimini gösteren değerler de iki firma tarafından da çalınan bilgiler arasında.  

Facebook yaptığı açıklamada Google ile eklentilerin kaldırılması hakkında özel görüşme yapmaya çalıştığını söyledi.  Umarız en yakın zamanda eklentiler kaldırılır ve gönül rahatlığıyla interneti kullanabiliriz. Bu tür eklentilere güvenmemeniz gerektiğini belirtmekte fayda. Güvenli bir internet dileğiyle!

Ekim ayında yapılacak olan Prime indirimleri hakkındaki yazımıza buaradan ulaşabilrsiniz.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR