Büyük SpaceX Lansmanı Bugün Öğleden Sonra

Büyük SpaceX Lansmanı

Büyük SpaceX lansmanı bugün öğleden sonra gerçekleşecek. Firma, ilk yolcularını uzaya fırlatacak ve potansiyel olarak ABD için yeni bir insan uzay uçuşu çağının habercisi olacak. Yaklaşık on yıl sonra ilk kez insanlar Amerika topraklarından özel araç ile yörüngeye fırlatılacak.

Deneysel girişim, özel şirketlere NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna astronotları taşıyabilen yeni bir uzay aracı üretme görevi verdi. SpaceX’in ise bu programa katkısı; Crew Dragon adlı şık ve sakız şekilli bir kapsül. Bu kapsül ile daha önce denemeler yapılmasına rağmen içerisinde 2 adet astronot barındırarak hiç uzaya çıkmadı.

Büyük SpaceX Lansmanı

Bugün, Uzun Emek Harcanılan Büyük SpaceX Lansmanı Gerçekleşecek

SpaceX, son altı yılı bu noktaya gelmek için harcadı. Şirket, geçen yıl bir prova gerçekleşirdi ve Crew Dragon’u içerisinde mürettebat olmadan uzaya başarıyla fırlattı. Ayrıca bu prova ile birlikte şirket kapsülün kaçış sistemini de test etti ve Crew Dragon’un lansman sırasında bir şeyler ters gittiğinde insanları güvenli bir şekilde taşıyabildiğini doğruladı. Ancak, geçen yıl yapılan bir zemin testi sırasında roket arızaları ve bir Crew Dragon kapsülünün patlaması da dahil olmak üzere üstesinden gelinebilecek dezavantajlar oldu. SpaceX, o zamandan beri kendini daha da geliştirdi ve başarısızlıklara şirketin daha güvenli bir araç yaratmasına yardımcı olan “hediyeler” olarak atıfta bulundu.

Artık Crew Dragon’un bir mürettabat sahibi olma zamanı. Aracın ilk iki yolcusu 2018’de bu göreve atanan deneyimli NASA astronotları olan Bob Behnken ve Doug Hurley. NASA ve SpaceX ile bu uçuş için iki yıl süren eğitimden sonra SpaceX’in özel uzay giysilerini giymeye ve o koltuğa oturmaya hak kazandılar.

Her şey planlandığı gibi giderse, iki astronot için Dünya yörüngesine hızlı bir yolculuk gerçekleşecek. Falcon 9 roketi, kalkıştan yaklaşık 12 dakika sonra Crew Dragon’u alçak dünya yörüngesine bırakacak. Roket daha sonra Dünya’ya dönecek ve burada Atlantik Okyanusu’ndaki bir drone gemisine inecek.

Önümüzdeki 19 saat boyunca astronotlar gezegenin etrafında dönecek. Bu süre zarfında Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonuna yetişmek için motorlarını periyodik olarak ateşleyerek yörüngesini hafifçe yükseltecek. Bu süreçte ise, Behnken ve Hurley kapsülde biraz uyumaya çalışacaklar.

NASA, ekibin uzaydayken geri dönüş tarihi hakkında karar vereceğini söyledi

NASA’nın astronotların ne zaman döneceğine henüz karar vermediği halde, birkaç ay boyunca uzayda kalacak gibi görünüyor. Crew Dragon, güneş panelleri nedeniyle sadece dört ay boyunca uzayda kalabilir. Uzaydaki ince atmosfer, zamanla panelleri bozar ve aracın yörüngedeki ömrünü sınırlar.

Eğer bir aksilik olmazsa lansmanın bugün gerçekleşmesi planlanıyor. Hava şartları veya başka bir aksaklık durumunda Pazar gününe ertelenebilir.

Diğer Otağ içeriklerine göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.