Chrome’a Güvenlik Kontrolü Geliyor

Chrome'a Güvenlik Kontrolü Geliyor

Android İçin Google Chrome’a Güvenlik Kontrolü Geliyor! Google, Bu Güncellemeler ile Mobil Chrome’u Masaüstü Sürümüne Yaklaştırıyor

Google, Android sürümü kullanıcıları için Chrome’a güvenlik kontrolü geliyor. Mobil kullanıcılar yakında şu anda yalnızca Chrome’un masaüstü sürümünde kullanılabilen güvenlik kontrol araçlarından bazılarına erişebilecek.

Şu anda yalnızca Android için Chrome’un deneysel Canary yapısında gizli bir ayar olarak mevcut olan tarayıcının güvenlik kontrolü özelliği, uygulamanın mobil sürümünde mevcut. Bu güvenlik kontrolü, tarayıcı ayarlarınızın en iyi şekilde yapılandırıldığından emin olmak için önemli testler yapıyor.

Bu özellik, tarayıcınızın olabildiğince güvenli olduğundan emin olmak için üç kontrol gerçekleştirmenizi sağlar. İlk test, güvenli tarama özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol eder, böylece tehlikeli sitelere karşı korunursunuz. İkincisi ise güvenlik kontrolü. Bir veri ihlali durumunda tehlikeye girip girmediğinizi kontrol etmek için tarayıcınıza kaydettiğiniz şifreleri tarar. Son olarak ise en son güvenlik güncellemelerine sahip olmak için Chrome’un en son sürümünün yüklü olup olmadığını kontrol edecektir.

Chrome'a Güvenlik Kontrolü Geliyor

Bununla birlikte, Güvenlik Denetimi’nin Android sürümü, masaüstü sürümünden biraz farklı. Chrome masaüstü, güvenlik taraması esnasında tarayıcınızda yüklü olan zararlı eklentileri kontrol eder. Ancak Android sürümünde eklenti özelliği bulunmadığı için tarayıcınız böyle bir güvenlik kontrolü yapmayacaktır.

Eğer güvenlik kontrolü özelliğini erkenden denemek istiyorsanız Google Play Store üzerinden Chrome’un Canary versiyonunu indirebilirsiniz. Ancak Google, deneysel sürümü indirdiğinizde şu uyarı yapacaktır: “Bu sürüm test edilmemiştir. Uygulama kararsız olabilir veya zaman zaman çalışmayabilir.”

Chrome Canary’i yükledikten sonra chrome://flags adresinden güvenlik kontrolünü aktif edebilirsiniz. Daha sonra tarayıcıyı tekrar açtığınızda ayarlar kısmından güvenlik kontrolünü uygulamanz için etkin duruma getirebilirsiniz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.