Dark 3.Sezon İnceleme ve Yorumlama (Spoiler Yok)

Dark 3.sezon inceleme ve yorumlamasına hoş geldiniz. Sizler için diziyi erkenden izledik ve yorumladık. Dark, yeni sezonla birlikte, yakında izlenebilecek. Merak etmeyin, yazımızda spoiler bulunmuyor. Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle dizinin ilk yarısı, ikinci yarısına nazaran çok daha karmaşık geçtiğini söyleyebilirim arkadaşlar. Fakat bu karmaşıklık sıkıcılık anlamında değil, sadece bazı şeyleri anlamlandıramıyorsunuz. Bu yazdıklarım aslında ilk iki sezonda da aşağı yukarı aynı şekilde idi. Dizi, genel yapısı itibarı ile yaşanan olayları son bölümlerde açıklamayı seviyor gibi görünüyor.

İnceleme yaparken gereksiz övmek istemiyorum fakat, son dönemde çıkan çoğu film ve diziden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Normalde dizilerin finalleri, önceki dönemlere nazaran kötü olur fakat bu dizinin finali, dizinin önceki dönemin de altyapısı ile daha da güzel olmuş. Dizinin ekibini bu bakımdan tebrik ederim, önceki dönemdeki küçük hatalarını kapatıp ortaya kusursuza yakın bir yapım çıkartmışlar.

Böylesine güzel bir finalin spoiler olmadan incelemesini yapmak bir hayli zor. Dolayısıyla üzerinden şimdilik biraz üstünkörü geçip, dizi yayınlandıktan sonra dizinin bir de spoiler içeren incelemesini yapacağım.

Dark 3.Sezon İnceleme ve Yorumlama: Müzikler

Dark 3.sezon İnceleme ve yorumlama
(Dark 3.Sezon İnceleme)

Dark 3. sezon incelemesinde Müziklerin ne kadar iyi olduğunu tekrar söylememize gerek yok herhalde. Onun yerine müziklerin güzelliğini değil de, müziklerin kullanıldığı yerleri övelim. Müziklerin ve kullanılan seslerin, dizinin ilk iki sezonunda da olduğu gibi, yine çok iyi yerlerde kullanıldığını görmemiz mümkün. Normalde müziklerin dikkati dağıttığını söylerler fakat iyi kullanıldığında müzikler önemli ölçüde hikaye anlatımını kolaylaştırıyor. Dizinin ekibi bunu çok iyi anlamış ve çok iyi uygulamış. Dikkatinizi vermeniz gereken sahnelerde gereken dikkati müzikler sayesinde çekiyorlar.

Dark 3.Sezon İnceleme ve Yorumlama: Kurgu – Senaryo

Dark 3.sezon İnceleme ve yorumlama
(Dark 3.Sezon İnceleme)

Bu tarz bir kurgunun örneklerini filmlerde görmüştüm ama dizilerde kullanımını ilk defa bu dizide gördüm. Finalden bağımsız olarak, dizinin bu konuda cesurca davrandığını söyleyebilirim. Senaryo olarak ise bence bu dizi gelmiş geçmiş en iyi senaryoya sahip dizilerden biri.

Sevmediğim şerler de var tabii. Bazı detayları anlamamıza rağmen, dakikalarca anlamamız için gözümüze sokmaya çalışmaları hoşuma gitmedi. En azından biraz daha arka planda tutulabilirdi detaylar. Çok büyük bir problem değil tabii bu, izlerken fark etmeyebilirsiniz bile. Ama izleyiciyi tatmin etmeleri için dizinin kullanabileceği en büyük kozlardan birini, bunu yaparak harcamışlar.

Bu küçük detayın dışında, özellikle son bölümleri gayet açıklayıcı ve sürükleyici bir senaryoya sahipti. Beşinci bölümünden sonra bitirmeniz çok kısa sürüyor, anlamıyorsunuz bile. İlk dört bölüm ise senaryonun işleyişi bakımından daha yavaş olsa da son dört bölümü tamamlar nitelikte olmuş. Bizce çok da iyi olmuş.

Dark 3.Sezon İncelemesi ve Yorumlama: Cast

Dark 3.sezon İnceleme ve yorumlama

Dark dizisinin seçiminin çok iyi olması, bu dizinin karmaşık yapısını tamamen kapatıyor arkadaşlar. Diziyi yavaş yavaş izleyince bir daha izlemenize gerek kalmadan çoğu şeyi anlayabiliyorsunuz, sırf oyuncuların aşırı özenle seçilmesinden dolayı. Her dönem söyledim bunu, ama defalarca söylenmeyi hak eden bir başarı var burada. En yüksek bütçeli filmler bile, kötü Cast seçimlerinden dolayı başarılı olamayabiliyor. dizinin bunu en başından görmesi büyük başarı.

Görsellik – Görüntü Yönetmenliği

Dark 3.sezon İnceleme ve yorumlama
(Dark 3.Sezon İnceleme)

Şimdi, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, dizilerin %90’ı görüntüye çok önem vermiyor. Bazı kalıplaşmış kompozisyon kurallarını uygulayıp geçiyorlar. Son birkaç senede ne değişti bilmiyorum ama dizilerde buna çok önem verilmeye başlandığını görüyoruz. Dark gibi diziler adeta görüntüleri sanat eseri gibi işliyorlar. Son sezon da görsellik bakımından yeterince doyuruyor.

Şu anda bahsedemiyorum fakat dizi yayınlandıktan sonraki spoiler içeren incelemede bu konuya derinlemesine değineceğim. Dizinin finali sizi muhteşem detaylarla dolu bir görsel şölen bekliyor.

Sonuç

Dark 3.sezon İnceleme ve yorumlama

Benim açımdan Dark dizisinin en iyi sezonuydu. Eğer dizinin karanlık ve karmaşık yapısına alışıp izlerseniz çok da seveceğinizi düşündüğüm bir yapım oldu. Final benim için 10 üzerinden en az 9’u hak ediyor. Dizinin finali 27 Haziran 2020’de Netflix‘te yayında olacak. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Dark 3.sezon inceleme ve yorumlamasının sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR