Debriyajsız Manuel Vites: Hyundai Venue

Özellikle son yıllarda teknoloji ve tasarım anlamında önemli yol kat eden markalardan birisi olan Hyundai, geçmişte çeşitli markalar tarafından denenmiş ancak günümüze ulaşmayı başaramamış bir teknolojiyi Hyundai Venue modeli ile tekrardan otomobil sektörüne kazandırdı.

Hyundai Venue

iMT Nedir?

Koreli üreticinin 2019 yılında Venue modeliyle Hindistan pazarına özel olarak sunduğu iMT sistemi sayesinde manuel vites fiziksel bir debriyaj pedalı olmadan kullanılabiliyor. Açılımı Intelligent Manuel Transmission yani Akıllı Manuel Şanzıman olan bu sistem vites koluna yerleştirilen sensörler sayesinde sürücünün vitese müdahalede bulunduğunu algılıyor ve debriyaj sistemini otomatik olarak devreye sokuyor.

Hyundai Venue

iMT Şanzımanı İle Hyundai Venue

Hyundai’nin debriyaj pedalı kullanmaya ihtiyaç bırakmayan akıllı manuel şanzımanı iMT’nin ilk aşamada Venue modeli ile birlikte dünyada taşıt trafiğinin en yoğun olduğu ülkelerden birisi olan Hindistan’da sunulduğunu, ancak ilerleyen dönemlerde çeşitli Hyundai ve aynı grupta yer alan Kia modelleri ile birlikte ülkemize de sunulabileceğinin altını çizmemiz gerekiyor.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR