Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Disney’in yeni yaşını kutladığı günlerde bu dev stüdyonun bilinmeyenlerini sizler için Disney filmlerinde bilinmeyen 9 detay başlığında derledik. Hem Disney filmleri hem stüdyonun bizzat kendisi hakkında ilginç bilgilerden oluşan listemize hoş geldiniz.

1) Wall-e

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Disney’in tartışmasız en sevilen kahramanlarından birisi olan Wall-e, adını Walter Elias Disney’den almıştır.

2. Monster Inc.

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Monster Inc. yani bizim dilimize karşılığıyla Sevimli Canavarlar filminin ana karakterlerinden olan Sully için yapılan çizim ve tasarımda, üzerinde bulunan her tüy toplamda 2.3 milyon tekil saçtan oluşuyor. Sadece Sully olduğu için çoğu sahneye tek başına 12 saat harcandığı biliniyor.

3. Finding Nemo

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Kayıp Balık Nemo’nun “vejeteryan” Köpek balığı Bruce, ismini Steven Spielberg’in avukatından alan Jaws’ta kullanılan mekanik köpek balığından almıştır. Aynı zamanda bu Köpek balığı Bruce hakkında, çoğu izleyici tarafından animasyon filmlerinin en korkunç karakterlerinden birisi olduğu söylenmektedir.

4) Yarıya İnen Bayraklar

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Steve Jobs hayatını kaybettiğinde Disneyland bayraklarını yarıya indirmişti. Jobs, Disneyland’in en büyük hissedarıydı ve yönetim kurulunda yer almıştı.

5) Silinen Kayıtlar

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

1995 yılında birincisi çekilen Oyuncak Hikayesi filminin devamı olan Oyuncak Hikayesi 2 için trajikomik bir hatadan dönüldü. Çekimlerin yaklaşık yarısına geldikleri sırada teknik çalışanlardan birisi kayıtları yanlışlıkla sildi. Teknik ekipten başka bir çalışanın filmin yedeğini aldığını öğrenmeleri sayesinde bu hatadan dönüldü.

6) A-113

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Dikkatlice izlerseniz Disney’in tüm filmlerinde görebileceğiniz bir detay var. İstisnasız tüm filmlerde yer alan bahsi geçen bu detay ise bir kod. A-113. Bu, aslında bir koddan öte bir sınıf numarası. Disney’in animasyon ekibinin yer aldığı Sanat Enstitüsünün mezun sınıf numarası. Tüm filmlere bir şekilde dahil ettikleri bu numarayla kendi okullarına bir selam gönderirken eski sınıflarının adını da ölümsüzleştiriyorlar.

7) Daha Önce İzlemiş Gibi Hissetmek

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Disney bünyesinde yer alan filmleri izlerken belli başlı sahneler için sanki daha önceden izlemiş gibi, bahsi geçen sahneyi biliyormuş gibi hissediyorsanız, böyle bir hisse kapılıyor oluşunuz boşuna değil. Şirket, bütçeden tasarruf edebilmek adına 1915 yılına ait rotoskop adı verilen bu maskeleme tekniğiyle eski animasyonlarının çoğunu geri döndürerek filmlerine ekledi. Robin Hood, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Jungle Book ve Aristocats bu tekniğin yer aldığı yapımlardan birisi

8) Tuhaf Bir Düet

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Bir animasyon filmi olmasıyla birlikte aynı zamanda bir müzikal olan Frozen filminin ana karakterlerinden Anna ile nişanlanan Hans, bildiğimiz üzere filmin kötü karakteri. Buna rağmen müzikal bir senaryoda düşman ile yapılan ilk düetlerden birisi olmuştur.

9) Sinema Tarihinin En Büyük Evreni

Disney Filmlerinde Bilinmeyen 9 Detay

Yaklaşık yüz küsür filmle sinema sektörünün en renkli yüzü olan bu devasa stüdyonun kendi içinde olağanüstü bir zaman çizelgesinde ilerlediğine dair bir teori var. The Pixar Theory sitesinde bu teoriden ve zaman çizelgesinden bahsediliyor. Bu teoriye göre çekilen tüm Pixar bünyesinde yer alan filmler, temaları gereği aralarında binlerce yıl olduğu halde aslında aynı zaman çizelgesi üzerinden ilerliyor. Teorinin tüm hikayesini okumak için yazıda bulunan linkten bu teoriye ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bu tarz içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın.