Disney’in yayın şefi Mayer, TikTok CEO’su oldu

tiktok ceosu

Walt Disney Şirketleri üst düzey yayın yönetmeni Kevin Mayer, Çin’in ByteDance Technology Co’nun sahip olduğu popüler video uygulaması TikTok’un baş icra memuru olmak için Disney’i bırakacağını söyledi ve TikTok Ceo’su olacağını söyledi.   Mayer, Kasım ayında Disney+ akış hizmetinin başarılı bir şekilde başlatılmasına öncülük etti ve Şubat ayında Disney’in yeni genel müdürü olarak başa geçti..  

Disney’in yayın şefi Mayer, TikTok CEO’su olacak

tiktok ceo

Çinli şirket, Mayer’nin atanmasının, 1 Haziran’da ByteDance’ın baş işletme görevlisi olacağının da doğruladı. Kullanıcıların özel efektlerle kısa videolar oluşturmasına izin veren TikTok, dansları uygulamanın kütüphanesindeki müzik klipleriyle eşleştirip viral videolar üreten ABD’li gençler arasında çılgınca popüler hale geldi.

TikTok CEO, müzik akışı seçimlerini genişletmek için İngiltere merkezli müzik hakları ajansı Merlin ile ortaklık yaptığını açıklayan bir müzik akışı işletmesi oluşturma hedeflerini ima etti.   Bununla birlikte, ByteDance’in Çin mülkiyeti, Washington’da TikTok’un kişisel verileri kullanmasıyla ilgili endişelere yol açtı. Şirket, kullanıcıların uygulamadaki davranışlarına göre video önerileri yapmak için gelişmiş yapay zeka kullanıyor.

Kasım ayında ABD hükümeti, ByteDance’in TikTok haline gelen 1 milyar dolarlık sosyal medya uygulaması Musical.ly’nin satın alınmasına ilişkin ulusal bir güvenlik incelemesi başlattı. İki senatör, federal çalışanların devlet tarafından verilen telefonlarda TikTok kullanmasını yasaklamak için bir yasa tasarısı sundu.   Bu senatörlerden biri olan Cumhuriyetçi Josh Hawley, TikTok’un daha önce yöneticilerinin Çin’de bulundukları için Kongre’den önce ifade veremediklerini söyledi.

Endişeleri hafifletmek için ByteDance, TikTok’u Çin’deki işletmelerinin çoğundan ayırma çabalarını hızlandırdı ve son aylarda birkaç üst düzey yönetici işe aldı. Geçtiğimiz yıl ABD operasyonlarını yürütmesi için deneyimli bir YouTube yöneticisi Vanessa Pappas’ı kiraladıktan sonra, Ocak ayında eski Microsoft fikri mülkiyet şefi Erich Andersen’i küresel genel danışman olarak atadı.   Mayer’nin geleceğine dair spekülasyonlar, Disney’in Robert Chapek’i genel müdür olarak adlandırmasının ardından Şubat ayında dönmeye başladı.   Mayer’in liderliğinde, Disney + beş ayda 50 milyondan fazla abone toplamıştı.    

Daha fazla haber için Otağ‘ın Twitter ve İnstagram hesaplarını takipte kalın!