Disney Yerli Amerikanlar Konusunda Eleştiriliyor

Disney yerli Amerikanların ekrandaki temsilleri nedeniyle eleştiriliyor ve savunma gruplarına tazminat ödemesi isteniyor.

Disney Yerli Amerikan

Disney Yerli Amerikanlar Konusunda Kimler Tarafından Eleştiriyor?

Washington DC merkezli Association on American Indian Affairs genel müdürü Shannon O’Loughlin, firmanın Pocahontas(1995) gibi filmlerdeki yerli halk tasvirinin rahatsız edici olduğunu söyledi.

O’Loughlin PA haber ajansına şunları söyledi: “Bu, Amerikan yerlilerinin ne kadar görünmez olduğunu ve karikatürleri dışında hiç kimsenin Kızılderililerin kim olduğunu gerçekten anlamadığının göstergesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde federal olarak tanınan 574 kabile olduğunu anlamak, dünyanın dört bir yanındaki insanları bir arada görmek pek çok Amerikalı için zordur.”

Disney Yerli Amerikan

Bu hükümetten hükümete ilişkileri, ABD hükümeti ile egemen ilişkileri olan 574 kabileler anlamına gelir. Ve bu kabilelerin her biri, dilleri, kültürel ve dini pratikleri, tarihlerinde çeşitlidir.

Firma kısa bir süre önce, Splash Mountain tema parkı yolculuğunun, yarışın ırksal olarak duyarsız 1946 filmi Song Of The South ile olan bağlantılarındaki bir tepkinin ardından “tamamen yeniden tasarlanacağını” duyurdu.

Peter Pan Neden Eleştirildi?

Özellikle de karakterlerin “Hintliler” olarak yaftalanmasından dolayı stüdyonun 1953 yapımlı animasyonu Peter Pan de eleştirildi. Ayrıca filmdeki “Kırmızı adamı kırmızı yapan şey nedir” şarkısı da dikkat çekti. Disney + akış hizmetinde Peter Pan’ı izlemeye başlayan izleyiciler, artık filmin “eski kültürel tasvirler içerebileceğini” belirten bir sorumluluk reddi görecekler.

Disney Yerli Amerikan

Disney Yerli Amerikanlar Konusunda Ne Yapmalı?

PA, O’Loughlin’in Disney’in Yerli Amerikan karakterlerini içeren filmlerden elde ettiği büyük karı paylaşmasını istediğini de ekledi. “Disney imparatorluğu yıllarca bunların satışından büyük paralar kazandı.” dedi.

“Bu fonların bir kısmının -sadece bizim derneğimiz için değil- yerli Amerikalılar ve Kızılderili kültürü hakkında halkta farkındalık kazandırmaya çalışan yerel kuruluşlara geldiğini görmek istiyorum.”

HBO Max kısa bir süre önce, Gone With The Wind’ı kölelik dehşetini reddettiği nedeniyle kaldırmıştı.

Disney Yerli Amerikan

Disney’in yerli Amerikanları ekrana getirme tarzından dolayı aldığı tepkileri anlattık. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR