Elon Musk ve Kırmızı Hap

elon musk kırmızı hap

Elon Musk, COVID-19 hakkındaki kararlar üzerine “faşistlik” tanımlamasıyla oldukça gündeme oturmuştu. Geçtiğimiz hafta bugünse, Elon Musk, “kırmızı hapı alın” diye tweet atmış, Ivanka Trump da “alındı” diye yorum yazarak retweet’lemişti. Bunu gören filmin yaratıcısı ve yönetmeni Lilly Wachowski ise her ikisine de küfretmişti. Peki kırmızı hapın anlamı neydi de bir anda ortalık karışmıştı?

BPT on Twitter: ""Kırmızı hapı al" göndermesi yapan Elon Musk ve ...

Elon Musk ve Kırmızı Hap

Kırmızı-mavi hap” meselesi, The Matrix filminin başında Morpheus ile Neo arasında geçmektedir. Morpheus, Neo’yu Matrix’ten uyandırmayı teklif eder ve Neo’ya biri kırmızı diğeri mavi renkte iki hap uzatır. Neo, kırmızı hapı seçerse uyanacak ve Matrix’ten çıkacaktır fakat mavi hapı seçerse de halihazırdaki yaşantısına devam edecektir. Neo ise kırmızı hapı seçmektedir.

The Matrix At 20: Did We Take The Blue Pill?

Daha sonra “kırmızı hap” meselesi birçok anlam kazanmıştır ve aynı zamanda ABD’de de Cumhuriyetçilerin sembolü haline  gelmiştir. “Acı da olsa hayallerden uyanmayı ve gerçeği tatmayı” temsil etmektedir. Elon Musk’ın bu tweet’i, yaklaşan ABD seçimlerinde tarafını seçtiği yönünde anlaşılmış, Ivanka Trump’sa buna destek olacak şekilde “alındı” yorumunu yaparak tweet’i paylaşmıştı. Yani aslında buradaki kırmızı hap meselesi, bir metafor olarak anlaşılmış ve Lilly Wachowski de buna “s*ktirin gidin” diyerek yanıtlamıştı.

Diğer yandan, “kırmızı hap” cinsiyetle de alakalı bir metafor olarak da kullanılmaktadır ve kırmızı hapı almak, feminizmin erkeklerin ve kızların hayatlarını mahveden bir aldatmaca olduğunu keşfetmeniz anlamına gelmektedir. Wachowski, bir sonraki tweet’indeyse buna gönderme yaparak bir LGBTI organizasyonunun bağlantı adresini ekledi ve yapabilirlerse organizasyonu desteklemeleri çağrısında bulundu.

elon musk kırmızı hap

Gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, Otağ‘ın İnstagram ve Twitter hesaplarını takipte kalın.