En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Televizyonun emektarlarından olan Gillian Anderson, birçok dizide önemli karakterlere hayat verdi. Aşağıdaki En iyi 5 Gillian Anderson Rolü IMDb puanlarına göre hazırlanmıştır.

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü – Kimdir?

The X-Files filmindeki FBI Özel Ajanı Dana Scully karakteri, şık ve zarif Anderson’ın canlandırdığı en popüler karakterdir. Bir Chicago vatandaşı olan Anderson hem ABD’de hem de İngiltere’de büyüdü. Bu yüzden her iki aksanı da iyi bir şekilde konuşabilme yeteneğine sahip.

Sahne sanatçısı olarak kariyerine başladıktan kısa bir süre sonra, Gillian Anderson, Chris Carter’ın yönettiği The X-Files filminde David Duchovny ile beraber güzel bir oyunculuk sergiledi. Böylelikle her iki oyuncuda giderek popülerleşmeye başladı ve daha fazla ekranlarda boy göstermeye başladılar. Artık Gillian Anderson’ı tanıdığımıza göre listemize geçelim.

Bleak House: Lady Dedlock (2005) – 8.3

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Açıkçası edebi kitap uyarlamalarının bir hayranı olan Anderson, Charles Dickens romanı olan Bleak House’a dayanan bu BBC mini dizisinde Lady Dedlock karakterine hayat verdi.

1852-1853 arasında seri biçimde yayınlanan roman, isimsiz mülk üzerinde uzun süredir devam eden bir savaşta yer alan karakterleri tasvir ediyor.

Sex Education: Jean Milburn (2019- ) – 8.3

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Bir İngiliz Netflix dizisi olan Sex Education, Otis Milburn isimli özgüvensiz bir genci odağına alıyor. Anderson, Otis’in seks terapisti annesi Jean’e hayat veriyor. Dizide Otis kendisine seks konusunda güvenmese bile, okulundaki Maeve isimli kızla beraber seks terapisti işine başlar.

Otis liseye giderken, popüler olan annesi bekar bir anne olarak hayatını sürdürür. Jean, seks konusunda her zaman açık sözlü ve dürüsttür -evet oğluna karşı da.

Hannibal: Dr. Bedelia Du Maurier (2013-2015) – 8.5

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Seri katil Hannibal Lecter’in terapisti Dr. Bedelia Du Maurier’in rolünde Anderson’dan başka birini hayal etmek zor. Bryan Fuller’ın yönettiği Hannibal, yamyam Hannibal’ın hikayesini keşfedilmemiş bölgelere taşıyor. Mads Mikkelsen, insanlardan yemek yapan zarif, ancak psikopat bir adli tıp psikoloğu olarak Hannibal karakterine hayat veriyor.

Hannibal’ın hayatındaki herkes gibi Anderson’un canlandırdığı Dr. Du Maurier da hastasıyla gergin bir kedi-fare oyunu oynuyor. Du Duier, tahmininin farkında olsa da, Hannibal’ın oyununu oynamaktan başka seçeneği olmadığını biliyor.

Dana Scully: The X-Files (1993-2018) – 8.6

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Uzun soluklu Fox dizisi The X-Files’da yaşayan Anderson’ın canlandırdığı şüpheci FBI ajanı Dana Scully televizyon tarihinin en unutulmaz FBI ajanlarından birisidir.

Ticaret tarafından bir tıp doktoru olan Ajan Scully, olaylara doğaüstü bir bilimsel bakış açısıyla yaklaşıyor ve açıklaması olmayan her şey için mantıklı bir açıklama bulmak için her zaman hazır.

The Crown: Margaret Thatcher (2016- ) – 8.7

En iyi 5 Gillian Anderson Rolü

Anderson, Netflix dizisi The Crown’un dördüncü sezonunda eski İngiliz Başbakanı Margaret Thatcher’ı canlandırdı. Geniş seri, Kraliçe II.Elizabeth’in saltanatının kurgusal bir şekilde yeniden anlatıyor. Claire Foy ilk iki sezonda Elizabeth’i oynadı ve Olivia Colman da üçüncü sezonda rol aldı.

Colman dördüncü sezonda Elizabeth olarak dönecek ve 2020’nin sonlarında yeni sezon için çıkış tarihi verilecek. The Crown dizisinin ayrıca Elizabeth’i 21. yüzyıla kadar takip anlattığı 5. ve 6. sezonları da çıkacak.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR