En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Dolar kurunun hızla arttığı, Türk Lirasının ise hızla değer kaybettiği son dönemlerde donanım, yazılım ve oyun gibi bir çok ürünün fiyatı el yakar oldu. İyi bir donanıma sahip olmak ve sisteminizin hakkını verecek oyunları oynamak çoğu oyuncu için hayale yaklaşsa dahi gelişen teknoloji bize bir seçenek sunuyor: Cloud Gaming. İsterseniz hiç uzatmadan en iyi bulut tabanlı oyun servisleri listemize geçelim.

Cloud Gaming Nedir?

Cloud Gaming, Türkçe’ye uyarlamak gerekirse bulut tabanlı oyun servisi, herhangi ek bir donanıma sahip olmadan mevcut bilgisayar, tablet, televizyon, telefon gibi cihazlarda internet aracılığıyla servis sağlayıcısının kurduğu sunucular üzerinden oyun oynamanızı sağlayan hizmetlerdir.

Anlık olarak veri transferi yapıldığı, hiçbir oyun dosyası indirmesine gerek duymayan bu servislerden faydalanabilmek için elbette iyi bir internet şart. Örnek olarak çok iyi bir internet bağlantısına sahip olamasanız bile Google Stadia’nın önerdiği en düşük hız 10 Mbps.

Nvidia GeForce Now

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Nvidia‘nın izlediği yol diğer firmalardan biraz farklı. Diğer servisleri platform olarak kullanırken GeForce Now size direkt bir bilgisayar sunmakta. Steam ve Epic Games gibi platformlarda sahip olduğunuz oyunları hesabınıza giriş yaparak sizden kilometrelerce uzakta bulunan, size tahsis edilmiş bilgisayarınıza indirerek -indirme deyince gözünüz korkmasın çok kısa süreler söz konusu- oynuyorsunuz. Bu bağlamda internet erişiminiz olukça önemli.

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Google Stadia

Google tarafından geliştirilen Stadia, en iddialı servislerden biri. Gerekli internet hızı sağlandığında 4K HDR 60fps görüntü ve 5.1 Surround ses vaat ediyor.

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Stadia için satın alma seçenekleri ise şu şekilde;

  • Stadia Pro: $9.99/ay (ilk ay ücretsiz) Ücretsiz sunulan oyunların yanında oyun satın alarak oynamanız da mümkün. Ayrıca üye kaldığınız her ay daha fazla ücretsiz oyun sunulmakta.
  • Stadia Premiere: Tek seferlik $99.99 ödeme. Kısa bir süre için ilk kez bir Stadia hesabı oluşturmanız halinde ise (Chromecast Ultra ve Stadia Controller dahil değil) ücretsiz. Chromecast Ultra ve Stadia Controller ise pakete dahil. Oyunları ise satın almanız gerekiyor.
  • Stadia Controller: $69 Stadia için geliştirilmiş oyun kontrolcüsü.
En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Vortex

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Yalnızca PC için piyasaya sürülmüş oyunlar için aktif olan Vortex, Android Mobile, Windows 10 ve macOS üzerinden hizmet vermekte. Vortex için oluşturulan abonelik sistemi ise her ay belirili bir süre oyun oynamanıza izin veriyor. Abonelik ücreti haricinde ise oyunlar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Halihazırda yaklaşık 160 oyuna erişim bulunuyor.

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

PlayStation Now

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

PS2 ve PS3 oyunları dahil olmak üzere 800’den fazla Playstation oyununu bilgisayar ya da PS4 üzerinden oynamanıza olanak sağlayan servis henüz ülkemizde kullanıma sunulmasa da ilerleyen günlerde Türkiye’de de kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor. PSNow için önerilen en düşük internet hızı ise 5 Mbps

Abonelik seçenekleri ise şu şekilde (7 gün ücretsiz deneme) :

  • $59.99/ 12 ay
  • $24.99/ 3 ay
  • $9.99/ 1 ay

xCloud

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Yeni açılan bu pazarda Microsoft olmazsa olmaz. Geçtiğimiz günlerde beta sürümüne geçen xCloud, GamePass aracılığıyla bir çok kullanıcıyla buluştu. Şu an için sadece mobil cihazlarda Xbox oyunlarını oynamanıza olanak sağlasa da zamanla yeni başlayan yarışta xCloud da yerini alacak gibi.

Shadow Boost

En İyi Bulut Tabanlı Oyun Servisleri

Tıpkı Nvidia GeForce Now gibi Shadow Boost da sizin için ayrılmış bir bilgisayara erişmenizi sağlıyor. Düşük hızda internet erişimine sahip kullanıcılar için bu özelliğin daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer servis sağlayıcılardan farklı olarak Shadow Boost, iOS destekleyen tek platform.

Shadow Boost için abonelik seçenekleri ise şu şekilde;

  • Yıllık Abonelik: $143.88
  • Aylık Abonelik: $14.99

Sizin için en uygun bulut oyun servisi hangisi?

En iyi bulut tabanlı oyun servisleri listemizde birbirinden farklı özellikleriyle 6 adet Cloud Gaming servisini ele aldık. Cloud Gaming henüz yaygın ve stabil bir teknoloji olmasa da ilerleyen dönemlerde oyun konsollarını ve PC donanımlarını yerinden edebilecek bir teknoloji gibi görünüyor. Sizce Cloud Gaming bu potansiyele sahip mi, sizin için en iyi servis sağlayıcısı hangisi?

Yorumlar kısmında görüşlerinizi paylaşmayı, daha fazla oyun haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.