Endonezya internet devlerine KDV uygulayacak

Endonezya

Endonezya, büyük internet şirketlerinin Temmuz ayından bu yana dijital ürün ve hizmet satışları için katma değer vergisi ödemelerini isteyecek. 

Finansta yayınlanan bir yönetmeliğe göre, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi, Endonezya pazarında önemli bir mevcudiyete sahip, yerleşik olmayan internet şirketleri tarafından satılan dijital ürünlere 1 Temmuz’dan itibaren %10 KDV uygulayacak.

Endonezyalı yetkililer daha önce Spotify ve Netflix gibi platformlar tarafından yayınlanan hizmetlerin yeni vergiye tabi olanlar arasında olacağını söylemişti. İki şirket de yorum taleplerine cevap vermedi.

Endonezya

Analistler, COVID-19 salgınının dünya çapındaki hükümetler tarafından, küresel kilitlenmeler sırasında insanlar evde kaldıkça gelirlerde bir artış görebilen internet devlerini vergi almaya yönelik bir baskıyı vurguladığını söylüyor.

Chatham House Asia üyesi Vasuki Shastry, “Dijital vergilendirme konusunda küresel bir sözleşmenin yokluğunda, tek taraflı hamleler gelişecek” dedi. “Covid-19’dan kaynaklanan mali delik durdurulamaz.”

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden (OECD) yaklaşık 140 ülke, genellikle düşük kâr getiren Amazon, Facebook, Apple ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin yükselişini daha iyi hesaba katmak için vergi kurallarının  yeniden yazımını müzakere ediyor.

Ayrıca, Fransa 2020’de dijital vergi vergisi uygulama planlarını açıkladı.

Koronavirüsün, birçok ülkenin bu yıl derin durgunluk yaşamaya başlayacaklarından dolayı ekonomilerini yeniden başlatmak için daha fazla paraya ihtiyaç duyması bekleniyor.

Endonezya, internet şirketlerinin yıllardır vergi paylarını ödemelerini sağlamayı amaçlarken, KDV uygulama hamlesi Mart ayında, Başkan Joko Widodo tarafından ülkenin koronavirüs krizini havalandırmasına yardımcı olacak acil önlemler kapsamında açıklandı.

Paket Salı günü meclis tarafından kabul edildi.

Google, Temasek Holdings ve Bain & Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yaklaşık 270 milyon nüfusu ile ülkenin dijital ekonomisi patlıyor ve 2025 yılına kadar 130 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, internet ürünlerine KDV uygulanmasının, hükümetin virüsün yayılmasını engellemek için bir kilitlenme sırasında evde kaldıkça insanların tüketim alışkanlıklarındaki değişimi yakalamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Tüketiciler daha az fiziksel ürün satın aldılar, ancak dijital ürünlere olan talebin arttığını belirtti.

Hükümet, bu yıl koronavirüs pandemi ve zayıf emtia fiyatlarının etkisiyle devlet gelirinde %10’luk bir düşüş bekliyor ve ekonomik büyümenin 2019’daki %5’ten fazla yarıya ineceğini tahmin ediyor.

Vergi dairesi sözcüsü Hestu Yoga Saksama Cuma günü yaptığı açıklamada, herhangi bir şirketin ismini vermeyi reddettiğini söyledi, maliye bakanlığının vergi departmanı KDV uygulamasından etkilenecek şirketlerin temsilcileriyle temasa geçti.

Endonezya’nın hareketi de bölgede daha fazla baskı yapılmasını hızlandırabilir. Güneydoğu Asya organizatörleri, teknoloji devlerine daha fazla vergi uygulamak için ve bölge çapında çaba sarf etmek için 2019’da görüşmelerde bulundular.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.