Facebook’un, Giphy’i satın almasının büyük etkileri olabilir

Facebook Giphy’i satın aldı ve bu, internette GIF gönderme ve alma işleminin sonsuza kadar değişebileceği anlamına gelebilir. Her gün 700 milyondan fazla insan Giphy içeriğini görüyor ve bu görüntülenmelerin çoğu, Apple’ın iMessage, Tiktok ve Twitter’dan geliyor.

Facebook’un Giphy’i satın alması sonrası iMessage ve Twitter için büyük etkileri olabilir

giphy facebook

Bu uygulamaların en azından bir kısmının, ürünleri ilerlerken entegre edilmiş bir Facebook platformuna sahip olmak istememesi muhtemeldir. Bu şirketler genellikle büyük rakiplere güvenmemeyi tercih etmekle kalmaz, aynı zamanda Facebook hizmetlerinde gizlilikle ilgili sorunlar da vardır ( Cambridge Analytica skandalı) ve güvenilirlik (küçük bir Facebook SDK hatasının birçok büyük mobil uygulamayı devre dışı bırakması gibi.Facebook, geliştiricilerin satın almadan önce olduğu gibi GIF sitesine güvenebileceklerini söyledi

Giphy’nin GIF’lerinde veya çıkartmalarında izleme kodu, çerez veya başka bir gömülü kullanıcı izleme mekanizması olmadığını da belirtmek önemlidir. Giphy API’sı, arama terimlerinizi görebilir, ancak verilerinizin hiçbirini göremez. Ancak Facebook’un GIF sitesini çalışma şeklini değiştirme şansı her zaman vardır. Ayrıca GIF sitesini kullanan uygulamalar ve hizmetler, Facebook’un hizmetle ne yapmaya karar verdiğinden bağımsız olarak, her an GIF sitesi için desteğini bırakabilir.

Aşağıda, satın alma işleminden etkilenebilecek yerleşik GIF sitesinin entegrasyonlarına sahip bazı uygulamalar ve hizmetleri belirtti. Bunların her birine GIF sitesi ile çalışma şeklini değiştirmeyi planlayıp planlamadıkları soruldu. GIF sitesinden dosya paylaşmanıza ve yayınlamanıza izin veren Pinterest ve Reddit gibi listelemediğimiz çok daha fazla hizmet var, ancak şu anda hizmetle doğrudan entegrasyonu yok.

iMessage

İMessage’da iOS’ta yerleşik olarak bulunan #images uygulamasıyla bir GIF gönderdiğinizde, Apple bu GIF’lerin bazılarını Giphy’den alır. Apple, bu konuda yorum talebine yanıt vermedi. Apple’ın gizlilik yanlısı duruşu ve Facebook’un ürünlerinden kullanıcı verilerini alma eğilimi göz önüne alındığında, bu entegrasyonun bir miktar gerginlik yarattığı düşünülmektedir.

Mailchimp

Mailchimp, bir e-posta kampanyası oluştururken Giphy kaynaklı GIF’leri eklemenizi sağlar. Mailchimp yetkilileri şöyle dedi. GIF sitesi ile entegrasyonumuza devam etmeyi planlıyoruz. Mailchimp ayrıca bir Facebook sayfasına bir e-posta kayıt formu eklemenizi ve Mailchimp kampanyanız için Facebook’ta reklam yayınlamanızı sağlayan resmi bir Facebook entegrasyonuda sunuyor.

Snapchat

Snapchat çıkartmalarla Giphy animasyonlu çıkartmalar eklemenizi sağlıyor. Snapchat bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Telegram

Telegram, mesajlarınıza eklemek için Giphy’den GIF aramanızı sağlar.

Telgrafta yaptığı açıklamada GIF sitesinin Telegram kullanıcıları hakkında hiç bir veri almadı.. Eğer öyle bir durumda bu hizmete son veririz açıklaması yaptı.

TikTok

Giphy kaynaklı TikTok’unuza GIF ve GIF çıkartmaları gönderebilirsiniz. TikTok, yorum isteğini yanıtlamadı. TikTok ayrıca Facebook hesabınızla oturum açma seçeneği de sunuyor.

Tinder

Tinder ile Giphy’den eşleştiğiniz kişilere GIF gönderebiliyorsunuz. Tinder, yorum talebine yanıt vermedi. Tinder’da zaten bir Facebook hesabıyla servise giriş yapmanıza izin veriyor.

Twitter

twitter

Twitter’daki oluşturma kutusundan GIF aradığınızda, kısmen Giphy’den içerikler çıkıyordu. Acaba kullanılmaya devam edecek mi? Daha önce yaşanan bir olayı hatırlatmak isteriz.

Twitter ve Facebook uzun süredir rekabete devam ediyor. Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındıktan sonra, Twitter Instagram’ın bir API özelliğine erişimini kesmişti. Instagram daha sonra Twitter’ın API özelliğini kesti. Aynı durum tekrar yaşanacak mı göreceğiz.

Facebook’a karşı canlı yayın platformu ile ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

İLGİLİ: Twitch Büyümeye Devam Ediyor Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.