Facebook Mahalleler merkezli bir sosyal ağı test ediyor

Facebook Mahalleler ağının denemelerini Kanada’da başlattı bile.

Teknoloji devi Facebook, platformuna “Mahalleler” adlı mahalle merkezli bir mini sosyal ağ eklemeyi palnlıyor. Sosyal ağ sitesi şu anda bu yeni özelliği Kanada, Calgary’de test etmeye başladı bile. 

Facebook, Mahalleler ağı ile birlikte bir kullanıcının aynı çevrede bulunan diğer kullanıcılarla etkileşime girmesine imkan sağlayacak. Kullanıcı kendine ayrı bir profil oluşturacak ve yine bu mini sosyağ ağda paylaşımlarda bulunabilecek. Bu Facebook için yeni bir girişim olsa dahi, hipersosyal ağ yeni bir kavram değil. 2008’de kurulan NextDoor, daha önce bir hiper sosyal ağın fizibilitesine kefil olmuştu.

Şu anda, Nextdoor ABD dahil 11 ülkede faaliyet gösteriyor. Bloomberg, şirketin hisselerini 4 ile 5 milyar dolar aralığında bir değerleme ile halka açmak istediğini bildirdi.

Facebook Mahalleler’e hızlı bir bakış

Son zamanlarda, sosyal medya sektörü uzmanı Matt Navarra, Twitter’da Mahalleler ağının bazı ekran görüntülerini paylaştı. 

Ekran görüntüleri, diğer özelliklerin yanı sıra, kullanıcının Facebook’un yeni eklentisini kullanmak için konum izni vermesi gerektiğini gösteriyor. Sosyal medya devi, “Konum Servisleri”nin daha alakalı reklamlar göstermek için kullanılacağını da açıkça belirtiyor.

Navarra ayrıca kullanıcının biyografi, ilgi alanları, mahalledeki en sevdiği yerler vb. bilgilerini paylaşabileceği bir profil oluşturma menüsünden bahsediyor. Bu profil, yakındaki diğer Facebook Mahalleler kullanıcıları ve kullanıcının bilgi paylaşmak için seçtiği yerleşim yerlerinde diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.

Ekran görüntülerinden biri, kullanıcıların bu yeni özelliği kullanırken Facebook’un “Topluluk Standartları”na da uymaları gerektiğini doğruluyor. Bu, şiddeti kışkırtan gruplara verdiği ılımlı tepki nedeniyle Facebook’u hedef alan iddiaların ardından iyi bir çözüm fikri diyebiliriz.

Geçmişte NextDoor gibi hipersosyal ağlar, kullanıcıların ırksal olarak profilini çıkarmak da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle eleştiriler aldı. Facebook Mahalleler’in bu eleştirilerin üstesinden nasıl geldiğini görmek biraz heyecanlı olacak.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR