7 Senenin Sonuna Yetiştik, Peki Film Nerede? 720 Saatlik Film: Ambiancé

İsveç’li yönetmen Andres Weberg tarafından hazırlanan ve haftalık 8 saate yayılan çekim planıyla tam süresi 720 saat olan filmin seneler önce duyurulan yayın tarihine nihayet yetişmiş durumdayız.

ambiance
Ambiance

Yaklaşık olarak 2014 yılında duyurulan ve yayın tarihi olarak 31 Aralık 2020 yılının gösterildiği bu deneysel film, farklı bir motto içeriyor.

Ambiance Hatıradan İbaret Kalacak ve hiç Var Olmayacak

Evet, filmin mottosu bu. Hiç var olmamak. Yayınlanışının ardından yalnızca 30 gün gösterimde kalacak ve gösterim süresinin sonunda kamera arkası ve kesilmiş sahnelerle birlikte filmin tamamı dahil tüm kayıtlar imha edilecek. Böyle bir tavrın sergilenmesindeki amaç, filmin bir arşiv unsuru olarak değil, yalnızca bir anı olarak kalmasını sağlamak, tümüyle ortadan kaldırılmış bir eseri zaman kapsülünün içine koyamazsınız.

6 seneye kadar geri gidebilen haberlerde bu filmden bahsedilmişti ve doğal olarak kimse o zamanlar bugünün krizlerini tahmin edemezdi. “Var Olmamak” mottosuyla yola çıkılan bir projenin yayıncı kuruluşlara verilmesinin bu özdeyişe saygısızlık olacağını düşünürsek sinema salonları ve bir filmin gösterilebileceği aşağı yukarı tüm adresler salgın dolayısıyla kapalı olduğu için bu filmin yayınlanabilmesi için geriye tahmin edilebilir mantıklı tek bir ihtimal kalıyor.

Filme özel site ve güvenlik duvarı oluşturmak ya da mevcut sitede yayınlamak. Sinemada olsa fiziksel açıdan daha kolay olsa bile filmi internette tümüyle korumanın bir garantisi yok ve film adına verilen tarihe bu kadar az kalmışken hiç ses çıkmaması filmin akıbetinin ne olduğunu da merak ettirmiyor değil.

2018 yılında 72 saatlik bir fragmanın yayınlanacağı söylense de bu fragman hiç gelmedi.

En Uzun İkinci Film & En Uzun Fragman

857 saatlik Lojistik Sanat Filmi’nin ardından ortaya konmuş en uzun ikinci film olacak olan Ambiance’ın fragmanı, 7 saat 20 dakika ile yayınlanmış en uzun fragman konumunda.

720 saatlik filmin 30 gün gösterimde kalması planının sebebi ise 720 saatin tam bir aya denk gelmesi.

Şunu da belirtmekte fayda var, fragmanda yer alan sahne tek plan. 7 saat boyunca kesintisiz çekilmiş bir sahne var karşımızda.

Çok farklı bir şekilde geçen 2020 senesini yine çok farklı bir proje ile kapatıyoruz. Kapılar kapanmadan önce ortaya çıkacak olan son isim İsveç’li yönetmenimiz olacak.

Şimdilik film için tasarlandığı bilinen mevcut siteye buradan ulaşabilirsiniz. Yaklaşık bir hafta önce uzun uzadıya yazıların bulunduğu sitede şuan yalnızca “C’est fini 20201231 Andres Weberg” yazıyor.

Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR