Friends Yaratıcısı’ndan Irkçılık Adına İlginç İtiraf

friends

Friends yaratıcısı Marta Kauffman, dizide çeşitliliğin olmadığını ve bu konuda bir çözüm üretmekte yeteri kadar uğraşmadığı için pişman olduğunu açıkladı.

Friends Yaratıcısı: Yeteri kadar yapmadım

2004’te yayın hayatına veda eden Friends, dizideki transfobik, ırkçı ve cinsiyetçi şakalardan dolayı yıllarca eleştirilmişti. ATX için yapılan bir panele katılan Marta Kauffman “Her zaman şirketimizdeki insanları çeşitliliği arttırmaları için teşvik ettik. Ama ben yeteri kadar yapmadım. Şimdilerde tek düşündüğüm ne yapabilirim? Neyi farklı yapıp dizileri yeni bir yoldan geçirebilirim.” Kauffman ayrıca “Keşke dizi sorumlusu olmadan önce tüm bunları bilseydim.” diye ekledi.

Friends yaratıcısı Marta Kauffman
Marta Kauffman

A Black Lady Sketch Show‘un yaratıcısı Robin Thede panele katılanlar arasındaydı ve şunları söyledi “Siz de ırkçılığın bir parçasısınız çünkü bu bir sistem. İnsanlara bunu söyleyip duruyorum. Irkçı olan bir kişi değil, ırkçılar tarafından ırkçılığı teşvik etmek, öğretmek ve gizlemek için kurulmuş bir sistem.”

Friends oyuncularından Lisa Kudrow, The Sunday Times‘a verdiği bir röportajda “Friends bugün olsaydı neler farklı olurdu?” sorusuna karşılık şunları söylemişti “Tamamen farklı olurdu. Yani en azından tamamen beyaz bir ekip olmazdık. Diziye bir zaman kapsülü olarak bakmalıyız ama yanlış yaptıkları bir şey yüzünden değil.”

Friends Lisa Kudrow
Lisa Kudrow, Friends

İlk kez prömiyeri yapıldığında, Eylül 1994’te, New York’ta hayatı ve aşkı yaşayan altı yoldaşın hikayesi, tüm zamanların en sevilen sitcomlarından birine dönüşecek olası bir aday gibi görünüyordu. Dizi bittikten neredeyse 20 yıl sonra bile popüler kültürde önemli bir yere sahip.

Friends Yaratıcısı’ndan Irkçılık Adına İlginç İtiraf adlı haberin sonuna geldik. Gelişmelerden daha hızlı haberdar olmak için Otağ‘ın Instagram ve Twitter sayfalarını takipte kalın!