Front End ve Back End farklılıkları nelerdir ?

Yazılıma yeni başlangıç yapanların bilmesi gereken iki temel terim Front End ve Back End farklılıkları neler, bunları inceleyelim!

Bu rehber niteliğindeki makaleden sonra, buraya tıklayarak, yazılıma nasıl ve nereden başlangıç yapman gerektiğini detaylı öğrenebilirsin.

Front End Nedir?

Günlük yaşantınızda giriş yaptığınız web sitelerinde görebildiğiniz tüm alanları kodlayan ve geliştiren alanın adıdır. Gelişen teknoloji ile kullanıcıların dikkatini çeken tasarımlar yapmak, büyük bir önem kazanmaktadır.

Kullanıcıların görebildiği kısımların tamamı, Front End developer tarafından geliştirilmektedir. Örneğin bu makaleyi okurken kullanılan fontların siteye yansımasını sağlayan yazılımı, Front End developer yapmıştır.

Front End developer’ın kullandığı diller: Html, Js, CSS şeklinde sıralanabilir. Ancak burada yazdığımız javascript (js) bir istisnadır, nedenini birazdan öğreneceksiniz.

Front End ve Back End farklılıkları

Back End Nedir ?

Bir form düşünün, bu bir iletişim formu olabilir. Form’u sitede tasarımıyla beraber görebiliyorsanız, bunu bir Front End developer yapmıştır. Hemen akabinde o formu doldurup, “Gönder” butonuna bastığınızda, formun verilerini gönderme işini yapan kısmın kodlarınıda, Back End developer yazmıştır.

Back End, kullanıcıların gözlemleyemediği, kontrol edemediği kodları yazar ve sitenin dinamikleşmesini sağlar.

Örneğin biraz sonra bu makalenin altındaki alandan, bu makaleye yorum yazdığınızda, Back End kodlarını çalıştırmış olacaksınız. Bu sayede sizin yazdığınız yorum, doğrudan bana gelmiş olacak.

İstisnai durumlar var!

Yazılım hiç durmadan gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Haliyle yazılım dillerinde ki istisnai durumlarda baş göstermeye başlıyor.

Yukarıda bahsettiğim JS (Javascript) yazılım dili, hem Front End hem de Back End taraflarında kullanılabilmektedir.

Javascript, çok esnek bir dildir ve birçok platform’a adapte olabilmektedir. Normal düz HTMl ile bir formu POST (Göndermek) edemezsiniz, ancak Javascript’in bir kütüphanesi olan ReactJS ile bunu yapabilirsiniz.

Bu bakımdan Javascript‘in bir Front End dili olduğunu söylemek pek mümkün olmayabilir. Full Stack adını verdiğimiz, her iki alanda da kod yazan kişinin çok sık kullandığı bir dildir.

Full Stack developer’lar tek başlarına bir web sitesini yapabilirler. Ancak sadece bir FE veya BE developer, bir web sitesini yapamaz.

Front End ve Back End farklılıkları rehberimiz bu kadardı. Daha fazla yazılım rehberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR