Game of Thrones Bilinmeyenler Listesi (12 Madde)

Game of Thrones bilinmeyenler listesine hoş geldinizz. Game of Thrones 8 sezon boyunca yayınladığı 73 bölümle birlikte birçok rekor kırdı ve birçok tartışmaya yol açtı. Dizi 2019 yılında sona erdi fakat ardında bir çok bilinmeyen bıraktı. Biz de sizlere Game of Thrones hakkında bazı bilinmeyen gerçekleri göstereceğiz. Diziyi henüz izlemeyenler için yazımızın spoiler içerdiğini hatırlatalım!

Daenerys Targaryen ve Catelyn Stark’ı Başka Aktörler Oynayacaktı

Dizinin orjinalinde Catelyn Stark’ı Jennifer Ehle, Daenerys Targaryen’i ise Tamzen Merchant oynayacaktı. Fakat bu aktörler yerlerini Michelle Fairley ve Emilia Clarke’a bıraktılar.

Stark Çocuklarının Yaşları Dizide Farklıydı

GoT serisinin kitaplarında Stark çocukları dizideki rollerinden çok daha gençtiler. Bran Stark’ın 7 yaşında olması gerekirken onu canlandıran Isaac Hempstead 12 yaşındaydı. Arya Stark’ın 9 yaşında olması gerekirken 13 yaşındaydı. Sansa’nın 11, Ricon’un 3, Robb Stark ve Jon Snow’un 15 yaşında olması gerekiyordu.

George R.R Martin Dizide Rol Aldı

Meşhur serinin yaratıcısı olan Martin biz farketmemiş olsak da Daenerys ve Khal Drogo’nun düğününde rol aldı. Dizinin yönetmenleri Martin’e 8. sezonda da yer alması için teklif de bulundular fakat Martin, The Winds of Winter ile meşguldü.

Game of Thrones Bilinmeyenler:
David Benioff’dan Peter Dinklage’e Büyük Şaka

Benioff dizinin pilot bölümü yayınlanmadan önce Dinklage’e dizinin iptal olduğunu söyleyerek ona büyük bir şaka yapmıştı. Dinklage “Ölmüş olsam daha iyi olurdu. Bunun bir şaka olduğunu öğrendiğimde bacaklarım titriyordu.” dedi.

Game of Thrones Bilinmeyenler
Game of Thrones Bilinmeyenler

Dizi Emilia Clarke İçin İyi Başlamadı

Ünlü oyuncunun dizinin ilk bölümlerindeki set günleri hiç kolay geçmemişti. Sahne için at sürmeye çalışırken düşen ünlü oyuncu üzüntüsünden ağladığını belirtiyor. Ayrıca dizideki çıplaklık içeren sahneler de Clarke’ı oldukça zorluyordu.

Sansa ve Lady Arasındaki Bağ

Dizinin ilk bölümünde Stark çocukları tarafından sahiplenen kurtları hepimiz hatırlıyoruz. Sansa Stark karakterini canlandıran Sophie Turner kendi kurdu olan Lady ile çok sıkı bir bağ kurduğunu şu sözleriyle belirtiyor. ” Çocukken ailemden hep bir köpek almalarını istemiştim fakat onlar bunu hiç bir zaman gerçekleştirmedi. O yüzden Lady ile çok farklı bir bağımız var.”

Sean Bean’in İlginç Eğlencesi

Ned Stark’ı canlandıran Sean Bean dizideki idam sahnesi için kullanılan kendi kafa modeliyle set içerisinde futbol oynamıştı.

Game of Thrones Bilinmeyenler
Game of Thrones Bilinmeyenler

Robb Stark Öleceğini Biliyordu

Buz ve Ateş’in Dansı kitabının okuyucuları Robb Stark karakterinin dizideki günlerinin sayılı olduğunu biliyordu. Birçok okuyucu tarafından kitapta öleceğini öğrenen Robb Stark bu baskıya dayanamayıp merakından kitapları sırasıyla okuduğunu açıklamıştı.

Kızıl Düğün Tarihi Bir Olaydan Esinlenmişti

1440 yılında iki çocuğun tuzağa düşürülüp öldürüldüğü “The Black Dinner” (Kara Akşam yemeği) ve 1692 yılında gerçekleşen bir grup askerin barınacak bir yere ihtiyaç duyduklarını söyleyip ev sahiplerini katlettikleri “Massacre of Glencoe” (Glencoe Katliamı) dizideki Kızıl düğün sahnesi için ilham olmuştu.

Dothrak Dili Gerçek Bir Dil

Living Language enstitüsü 2014 yılında Dothrak dilini öğrenebilmek için bir kurs yayınladı. Bu dil kursu HBO ile birlikte çalışan dil bilimci David J. Peterson tarafından hazırlandı.

Bir Aktör Beş Farklı Rol

Dizide beş farklı rolü canlandıran Ian Whyte, birinci sezonda Akgezen, ikinci sezonda hem Akgezen hem Gregor Clagane rolünü canlandırdı. Oyuncu aynı zamanda dizideki 3 farklı devi canlandırdı.

Game of Thrones Bilinmeyenler
Game of Thrones Bilinmeyenler

Piçlerin Savaşı Gerçek Bir Olaya Dayanıyor

Dizide Jon Snow ve Ramsay Bolton’u karşı karşıya getiren savaş da tarihi bir olaya dayanıyor. Sahne Kartacalıların Romalıları 216 yılında yendiği Cannae Savaşı’ndan ilham alıyor. Ayrıca sahneyi canlandırmak için 65 kişilik bir dublör ekibi kullanılmıştı.

Game of Thrones Bilinmeyenler listesinin sonuna geldik. Daha fazla buna benzer liste için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR