Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Sucker Punch’ın geliştirdiği Playstation özel oyunu Ghost Of Tsushima hakkında bildiklerimizi sizlere derledik. Yapım, 17 Temmuz’da çıkıyor.

Sony’nin mayıs ayında yaptığı State of Play etkinliği ile oyun hakkında bir çok bilgiye ulaşmıştık. Oyunun 18 dakikalık oynanış videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz: Ana Hikaye

Geliştiricinin açıklamasına göre hikayeyi oluştururken Japon tarihindeki gerçek olaylardan esinlenilmiş. Oyunumuz Tsushima adasındaki son samuraylardan biri olan Jin Sakai’yi konu alıyor. Jin’in asıl amacı ise 1274 yılında Moğollar tarafından istila edilen Tsushima adasını korumak ve özgürlüğünü geri almak. Bunu yapmak için tek gereken şey keskin bir kılıç.

Açık Dünya ve Yön Bulmak

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Böyle tarihsel bir oyunda navigasyon olmasını beklemek saçma olurdu herhalde. Oyun içinde gideceğimiz yeri bulmak için rüzgarları izlememiz gerekiyor. Geliştirici ekip bu mekaniğin kafa karıştırıcı olmaması için çok uğraştıklarını belirtiyor. Harita üzerinden gideceğimiz bölgeyi seçtikten sonra geriye sadece rüzgarı takip etmek kalıyor.

Onur, Bir Samuray İçin Her Şeydir

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Samuray savaşçılarının ne kadar onurlu insanlar olduklarını ve ahlak kurallarına ne kadar önem verdiklerini biliyorsunuzdur. Yapımcılar bu konular hakkında da çok fazla araştırma yaptıklarını belirtiyor. Karakterimiz Jin, samuray geleneklerine derinden bağlı bir insan. Bu durumu oyunda düello mekaniği olarak göreceğiz. Düşmanların toplu olarak geldiği yerlerde düşmanlarımızı düelloya davet edebileceğiz. Yeri geldiğinde ise onlar bize düello teklifi getirecek. Şaşırtıcı olan şey ise düello teklifini kabul ettiğimiz zaman düşmanlarımız, düello bitene kadar saldırmıyor ve geleneklere uyuyorlar.

State Of Play etkinliğindeki oynanış videosunda dikkat çeken çok önemli bir durum var. Jin, Moğollara ait bir kampı basıyor ve tüm kampı kılıçtan geçiriyor. Kampta bulunan son kişiyi öldürdükten sonra karşısına geçip ellerini birleştirip düşmanı için dua edip onu anıyor.

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz: Silahlar ve Kişiselleştirme

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Karakterimiz Jin kılıçta usta olduğu kadar başka silahları da iyi kullanabiliyor. Geliştiriciler, oyundaki silah çeşitliğinin bol olduğunu söyledi. Bir önemli şey ise karakterimizin görünüşü. Oyundaki kişiselleştirme olanakları çok fazla olacak. Değiştirdiğiniz en küçük bir zırh parçanız görüşünüzü baştan değiştirecek. Bu sayede kendi zevkleriniz doğrultusunda eşsiz bir samuray savaşçısı yaratabileceksiniz.

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz: Tılsımlar Sayesinde Yeni Yetenekler

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Ghost Of Tsushima evreninde bazı ölmüş önemli kişilikler için yapılmış anıtlar bulunuyor. Dünyada bu anıtları bularak, ve ölmüş bir kişinin dünyadaki tüm anıtlarını bulup onları anarak bazı tılsımlar kazanacaksınız. Bu tılsımları takmak size çok farklı özellikler kazandıracak. Resimde gördüğünüz Charm Of Unseen Respite’ı aktif ederseniz attığınız gaz bombaları canınızı iyileştirme özelliğine sahip olacak. Dünyayı keşferederek edineceğiniz bu tılsımlar ile karakterinizi güçlendirebilirsiniz.

Farklı Oyun Deneyimleri İçin Özel Ayarlar

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Oyunu eski Japon samuray filmleri gibi deneyimlemek isteyen oyuncular için Sucker Punch oyuna siyah-beyaz renk filtresi ekledi. İsterseniz oyunu baştan sona kadar bu şekilde oynayabilir ve farklı bir deneyim elde edebilirsiniz. Kendinizi Tsushima adasında hissetmek için bir yol daha var. Oyunda Japonca ve Moğolca seslendirme bulunuyor. Japonca seslendirmeyi açarak oyunu sanki oradaymış gibi deneyimleyebilirsiniz. Jin Sakai’nin Japonca seslendirmesini Kazuya Nakai yapıyor. Kazuya Nakai, One Piece animesinde Roronoa Zoro’nun da seslendirmesini yapmıştı.

Ghost Of Tsushima Hakkında Bildiklerimiz

Bu yazımızda 17 Temmuz’da çıkacak olan Ghost Of Tsushima hakkında bildiklerimizi derledik. Bu tarz yazıların devamı için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR