Google Files Gelecekte Dosyalarınızı Korumak İçin Güvenli Olabilir

Google Files

Google Files, Pixel’in Android 11’deki bulunan varsayılan dosya yöneticisi olarka kullanılıyor. Dün uygulamaya gelen 1.0.315 numaralı yeni sürüm, Google’ın “Güvenli Klasör” özelliği üzeirnde çalıştığını ortaya koyuyor. Bu özellik, yalnızca hassas dosyalarınızı gizlemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda 4 basamaklı bir pin kodu kullanarak dosyalarınızı şifrelemenizi sağlar.

Google Files Çok Yakında Gizli Dosyalarınızı Gizlemenize ve Şifrelemenize İmkan Sağlayacak

XDA üyeleri güncel APK’yı ele geçirmeyi ve bazı özellikleri açmayı başardı. Yeni özelliğin çalışma şekli ise oldukça basit. Uygulamayı açtıktan sonra Gözat sekmesindeki “Koleksiyonlar” bölümüne gittikten sonra bir güvenli klasör düğmesi göreceksiniz. Düğmeye dokunduğunuzda, 4 basamaklı bir pin girmeniz isteniyor ve pin ayarlandıktan sonra, şifreyi unuttuğunuz takdirde o klasörü tekrardan açamayacağınız hakkında bir uyarı alacaksınız. Bu işlemi yaptıktan sonra, dosyalarınızı tek tek veya toplu olarak güvenli klasöre kolaylıkla taşıyabiliceksiniz.

Google Files

Dosyalarınızı şifreledikten sonra, harici depolama biriminin kök klasöründe bir .FilesByGoogle dosyası yerleştirilir. İçinde bulunan bir .nomedia dosyası sayesinde dosyalarınız şifrelenir. Yani pin şifrenizi girmekten başka dosyalara erişmenin bir yolu bulunmamakta. Google Dosyalar’ı kaldırdığınızda ise mevcut dosyaları kaybetmeyeceksiniz. Tekrar yükledikten sonra şifreli dosyalarınız karşınıza çıkacaktır.

Bu özellik henüz herkese açık bir şekilde kullanılamıyor. Ancak, Google’ın bu özelliği en kısa zamanda kullanıcılara paylaşmasını ümit ediyoruz. Bu özellik zaten Samsung cihazlarda oldukça ünlü bir özellik.

Diğer Otağ içeriklerine göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!