Google hakkında ABD’de büyük bir dava başlıyor

Google, bir dizi özel anlaşma ile rekabeti öldürmekle suçlandı.

ABD Adalet Bakanlığı, arama ve reklam pazarları üzerine yasadışı bir tekel sürdürdüğü için Google’a karşı bir antitröst davası açmayı planlıyor. Bu, ABD tarihindeki en büyük antitröst vakalarından bir tanesine dönüşebilir.

“Google’ı yasadışı tekel için dava edeceğiz”

Washington DC’de açılacak olan dava, Google’ı rakiplerini kilitlemek için özel iş sözleşmeleri ve anlaşmalar imzalayarak arama motoru pazarı üzerindeki tekelini yaratmakla ve kötüye kullanmakla suçluyor. Bu tür sözleşmelerin örnekleri, Google’ın iPhone’larda varsayılan arama motoru yapmak için Apple’a ödediği milyonlarca dolarır barındırıyor.

Google hakkında ABD'de büyük bir dava başlıyor

Başladıktan sonra, Google’ın bu davası yıllarca devam edebilir. Ayrıca eyalet başsavcılarının başlattığı bir dizi başka antitröst davası da yeniden başlatılabilir. Şu anda, dört düzine eyalet ve yargı bölgesinin paralel soruşturmalar yürüttüğü ve teknoloji devinin çevrimiçi reklamcılıktaki tekeline karşı ayrı şikayetler başlatmayı planladıkları söyleniyor.

Google için bu ilk Antitröst davası değil

Google’ın ana şirketi Alphabet’in değeri 1.4 trilyon dolar ve nakit rezervi 120 milyar dolar. Arama motoru, çevrimiçi aramalar için pazarın yaklaşık %90’ını kontrol ediyor. Google, geçen yıl ABD’de arama geliri üzerinden 34,3 milyar dolar kazandı. 2022 yılına kadar bu rakamın 42,5 dolara kadar çıkması bekleniyor.

Google daha önce Avrupa’da benzer antitröst davaları ile karşı karşıya kaldı. Ama kesinlikle şu anda mevcut olan kadar büyük değillerdi.

O zamanlar Google, arama pazarında güçlü bir rekabete sahip olduğunu söyledi. Öyle ki daha fazla insan, Amazon gibi sitelerde bilgi arıyordu. Hatta verdiği hizmetlerin küçük işletmeler için faydalı olduğunu da iddia etti. Bununla birlikte, büyük kamu kuruluşlarından küçük işletmelere ve girişimcilere kadar çok büyük bir çoğunluğun trafik için Google’a güvendiği ve böyle bir şeyin yerine geçebilecek alternatif bir arama motorunun olmadığı iyi bilinen bir gerçek diyebiliriz.

Daha fazla teknoloji haberleri için Otağ‘ı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR