GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Metninizi parçalamak için İçerik Tablosunu kullanın.

Eğer oyunlarda gizem, göndermeler ve ilginç bilgeler ilginizi çekiyorsa, GTA 5 hakkında vereceğimiz bu bilgiler, ilginizi fazlasıyla çekecektir.

Grand Theft Auto 5’den Gizem, Gönderme ve İlginç Bilgiler

GTA serisi daha ilk oyunlarından itibaren yapımlarında bolca gizem ve gönderme bulunduruyordu. Tabii yılların geçmesi ile serinin ölçeği büyüdü, serinin ölçeği büyüdükçe de içinde barındırdığı gizem, gönderme ve ilginç bilgilerin sayısı da arttı. Bu yazımızda GTA 5 hakkında bilinmeyenler veya az bilinen gizem ve ilginç bilgileri inceleyeceğiz.

Buzların Altındaki Uzaylı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Eğer oyunun giriş bölümündeki görevde polislerden kaçarken size söylenildiği gibi demir yollarını takip etmek yerine sağa dönüp köprünün altına giderseniz, yerde donmuş bir uzaylı ile karşılaşırsınız.

Niko Bellic

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Niko Bellic, serinin bir önceki oyunu GTA 4’ün ana karakteriydi. Her ne kadar GTA 5’te bir karakter olarak bulunmasa da, oyunun sosyal medya ağı olan “LiveInvader”da bir profili mevcut. Ayrıca GTA Online’ın karakter oluşturma ekranında Niko Bellic’i karakterin babası olmayı seçebiliyorsunuz.

John Marston’ın Kitabı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Eğer Franklin’in, Vinewood tepesindeki evine giderseniz ve oradaki kütüphaneye dikkatlice bakarsanız tanıdık bir isimle karşılaşacaksınız. Raflardaki kitapların birisinin adı “Red Dead” açıkça Rockstar’ın diğer bir serisi olan Red Dead’e gönderme. Üstelik kitabın yazarı da J. Marston, yani yüksek ihtimalle Red Dead’in ana karakteri. Maddenin devamında Red Dead Redemption oyununun sonu hakkında spoiler var. Eğer Red Redemption’ı bitirdiyseniz John Marston’ın, Jack adında kitap kurdu bir oğlu olduğunu da bilirsiniz. Bu yüzden kitabı onun yazmış olması da muhtemel.

Oynanabilir Karakter: Lamar

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Bu madde eserin sonu hakkında önemli spoilerlar içermektedir. Oyunun sonunda size 3 seçenek sunuluyor: Michael’ı öldürmek, Trevor’ı öldürmek ya da hiçbir oynanan karakteri öldürmemek. Eğer ilk iki seçenekten birini seçerseniz geriye oynanabilir sadece iki karakter kalıyor. Ancak oyuncuların keşfettiği kodlara göre aslında ilk başta üçüncü seçenek olarak Franklin’in öldürülmesi planlanmıştı. Hatta Franklin öldükten sonra Lamar Davis oynanabilir bir karakter olacaktı.

Trevor’ın Arabası Canis Bodhi

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Arabanın ismi, Point Break adlı filmin baş kötüsü Bodhi’ye bir referans olabilir. Bodhi, filmde bir banka soyguncusuydu. Ayrıca Trevor’ın kullandığı silah, Bodhi’nin beraber soygun yaptığı çetedekilerin kullandığı silah ile neredeyse tamamen aynı. Ayrıca Bodhi, Trevor’ı seslendiren Steven Oggs’ın oğlunun ismi.

Karakterlerin Uyku Düzeni

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Grand Theft Auto 5’in en güçlü yanlarından birisi de detay seviyesi. Gerçek hayatta nasıl herkesin uyuduğu süre farklı ise, yapımdaki oynanabilir karakterlerin uyku düzeni birbirinden farklı. Michael 6, Franklin 8, Trevor ise tamı tamına 12 saat uyuyor.

Çıplaklar Kampı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Oyunda sadece yaşlılardan oluşan, dünyanın başına gelen tüm sorunların kendilerinden sonra gelen nesiller yüzünden olduğuna inanan bir tarikat mevcut. Ayrıca bu tarikatın sahip olduğu bir yerleşke de var. Bazen tarikat üyelerini tamamen çıplak görebildiğiniz için çıplaklar kampı olarak da bilinir. Her ne kadar tarikat üyeleri teknolojiye karşı olsa da, ironik bir şekilde üyelerin büyük kısmı araba sahibi ve tüm tarikata ait olan bir internet sitesi bile var.

Her Oynanabilir Karakter Bir GTA Oyuncusunu Temsil Ediyor

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Rockstar’a göre üç tip Grand Theft Auto oyuncusu var. İlki görevleri yapıp emekli olan tip, yani Michael. İkinci tip ise hem oyunun verdiği özgürlüğü keşfeden hem de görevleri takip eden, Franklin. Üçüncü tip ise etrafı kaosa sürükleyip, tarihin görmediği katliamlar yapıp Malibu Club’ı kana bulayan, yani Trevor. Oynanabilir üç karakterde de Grand Theft Auto oyuncularından esinlenilmiş.

Serideki Seslendirmenlerin Aralarındaki Bağlantı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Franklin’i seslendiren Shawn Fonteno, gerçek hayatta Grand Theft Auto San Andreas’ın ana karakteri CJ’i seslendiren Young Maylay’in kuzeni. Ayrıca Franklin’in aslında CJ’in oğlu olduğunu iddia eden çılgın bir hayran teorisi de mevcut.

Okyanusun Altından Davet

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Sandy Shore kumsalından yaklaşık 150 metre derine dalarsanız bir kapak ile karşılaşırsınız. Bu ‘Lost’ televizyon serisine bir gönderme. Ancak tüm gönderme bununla sınırlı değil. Eğer kapağa yaklaşırsanız size birisinin mors koduyla bir mesaj vermeye çalıştığını fark edeceksiniz. Ve mesajı çevirince de karşımıza “Hey, hiç arayıp sormuyorsun. Bowling’e gitmeye ne dersin?” sözü çıkıyor. Evet, Roman 5. oyunda da peşimizi bırakmamış.

JB700 Arabası

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Oyunda JB700 isimli bir araba mevcut. Bu araba filmlerle tanıdığımız James Bond karakterinin kullandığı Aston Martin DB5 aracından esinlenerek yapılmış. Zaten aracın oyun içi ismi de James Bond’a direkt olarak bir gönderme.

“No Country For Old Men” Referansı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Oyunda “Deal gone wrong” adında rastgele gerçekleşen bir etkinlik bulunuyor. Etkinlikte başarısız olan bir uyuşturucu ticaretinin hemen sonrasına tanık oluyoruz. Oluşan curcuna sonunda oyuncu eğer isterse yerde para dolu olan gümüş çantayı alabiliyor. Eğer parayı alırsa oyuncu uyuşturucu satıcılarının peşine takılacağı konusunda uyarılıyor. Eğer uyarıyı dinlemeyip çantayı alırsanız sizi uyuşturucu satıcıları takip edecek ve saldıracaktır. Eğer sizi takip eden herkesi öldürürseniz o çantadaki 25000$ size kalıyor. Tüm bu olaylar “No Country For Old Men” adlı filme bir gönderme.

Jolene Cranley-Evans‘ın Hayaleti

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Eğer saat 23.00 ile 0.00 arasında Gordo dağına giderseniz, bir hayalet ile karşılaşırsınız. Hayaletin yakınında ise kan ile JOCK yazılmış durumda. Ancak bu hayalete yaklaşırsanız ortadan kaybolacaktır. Bu hayalet aslında bir siyasetçi ve tv yıldızı Jock Cranley’in karısıdır. Bir gün Jock, karısına Los Santos’a taşınmak istediğini söyler. Ancak karısı Jolene bu teklifi reddeder. Bunun üzerine Jock, bu konuşmanın geçtiği Gordo dağında karısını aşağı iterek öldürür. Bu olayın ardından Jock hemen tutuklanır. Ancak daha sonra kanıt yetersizliğinden dolayı olay bir “kaza” denilerek üstü kapatılır.

Yaş Farkı

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Her ne kadar oyunda Trevor; Franklin’den 20 yaş büyük olsa da, Trevor’ın seslendirmeni Steven Ogg, Franklin’in seslendirmeni Shawn Fonteno’dan 5 yaş daha gençtir.

Steven Ogg’un Karaktere Girmesi

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler

Trevor’ın seslendirmeni Steven Ogg, seslendirme yaparken tam olarak karaktere girebilmek için iç çamaşırı ile dolaşırdı. Bu bana Rick and Morty’nin seslendilirmesini anımsattı.

Michael’in İşitme Problemi

Michael’in aktörü olan ve ara sahnelerde onu canlandıran Ned Luke’un sağ kulağında işitme problemi var. Bu yüzden ara sahnelerde eğer Michael’ın sağında birisi konuşuyorsa, Michael’ın kafasının da o tarafa dönük olduğunu fark edebilirsiniz.

GTA 5 Hakkında Bilinmeyenler veya Az Bilinenler Sonuç

Bugün sizlere GTA 5’ten az bilinen gizem, gönderme ve bilgileri sunmaya çalıştım. Eğer sizin de eser hakkında bildiğiniz ilginç şeyler varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Daha fazla içerik için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.