Half Life Alyx İçin Source Engine 2 Araçları Açıldı

half life alyx

Bu cuma günü Valve, Half Life Alyx için mod araçlarını yayınladı. Henüz beta sürecinde olan bu mod aracı, oyuncuların ilerleyen zamanlarda oldukça ilgisini çekecekmiş gibi duruyor. Hali hazırda Half Life Alyx’i VR olmadan oynayabileceğimiz fan yapımı bir mod bulunmakta, ki oyunun en popüler modu da şimdilik bu, ancak ilerleyen zamanlarda durum kesinlikle değişecektir. Valve’nin yayınladığı Source Engine 2 araçları şu özellikleri içermekte:

  • Hammer, Source Engine 2’nin son seviye level dizayn editörü.
  • Material Editör, oyun içi materyal yaratmak ve düzenlemek adına kullanılan bir sistem.
  • Model Doc, önizleme almak, editlemek ve animasyonları biçimlendirmek adına kullanılıyor.
  • AnimGraph, komplike animasyonlar yaratmak ve blendlemek için kullanılıyor.
  • Particle Editor, oyun içi particle yaratmak adına kullanılıyor.
  • Subrect Editor, oyun içi doku yaratmak ve düzenlemek için kullanılıyor.
  • Source Filmmaker, Source Engine 2 içerisinde animasyon kurgulamak ve render almak için kullanılıyor.
half life alyx

Bir VR oyununa mod yapmak yeni bir olgu olduğu için Valve bu konuda oldukça heyecanlı duruyor. Valve, “Kendi VR sandbox oyununuzu ya da dev rude goldberg makinenizi yapmak ister misiniz? Peki ya düzinelerce Combine askeri içeren savaş alanları? Ya da, dünyanın en büyük multitool bulmacasını? Paylaştığımız araçları açın ve kendi dünyanızı oluşturun!” dedi. Bu araçlar hala betada ve Valve Source Engine 2’yi güncellemeye devam ettikçe bu araçları da güncellemeye devam edecek. Ayrıca, önümüzdeki haftalarda da ayrı bir güncelleme yayımlayacaklarının müjdesini verdiler. Anlattıklarına göre Alyx dünyası için farklı dinamikler, sanat tasarımları ve materyaller ekleyeceklermiş.

half life alyx
h

Half Life Alyx ve Source Engine 2 Araçları

Half Life Alyx mod araçları sayesinde mod yapımcıları artık oyunun animasyonlarını değiştirebilecek, dokularıyla oynayabilecek, mekaniklerini düzenleyebilecekler. Özellikle Half Life Alyx’in VR’da oynanabilir olması, oyunda gerçekten yaratıcı modlar bulunmasına olanak sağlayabilir. Aslında, bizim aklımıza gelen ilk soru, Half Life 1 ve Half Life 2’nin ne zaman Alyx için mod olarak geliştirileceği. Alyx uzun süre sonra çıkmış adamakıllı tek VR oyunu. Acaba modlama yöntemiyle beraber Alyx -serinin önceki oyunları Half Life 1 ve Half Life 2 gibi- oyun dünyasına yepyeni teknolojiler ve içerikler kazandırtabilecek mi, hep beraber göreceğiz.

Daha fazla haber için bizi İnstagram’dan takip etmeyi unutmayın!