Gizemli X-37B Uzay Uçağı Haftasonu Uzaya Fırlatılıyor

X-37B Uzay Uçağı - Otağ

Hava Kuvvetleri’nin X-37B uzay uçağı, Dünya yörüngesindeki altıncı görevi için Cumartesi sabahı uzaya geri gidiyor.

Bu uzay aracıyla her zamanki gibi, kesin amacı bir sırdır, ancak Hava Kuvvetleri, aracın bu yolculukta bir dizi deney yapacağını ve Dünya’ya geri dönmeden önce uzayda yeni sistemleri test edeceğini söylüyor.

Bu lansman, X-37B Uzay Uçağı için rekor kıran beşinci görevinden yörüngeye döndükten altı aydan biraz fazla bir süre sonra geliyor. Minyatür bir Uzay Mekiği’ne benzeyen uzay gemisi, uzayda toplam 780 gün veya iki yıldan fazla bir süre geçirdikten sonra 27 Ekim’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne indi. Bu uçuş, X-37B’nin uzaydaki en uzun misyonunu işaret etti ve araç şu anda toplam yedi yıl 10 ay yörüngede geçti. Yaklaşan bu uçuş, uzay aracının toplam uçuş süresine birkaç yıl daha ekleyebilir.“Bu, deneyleri barındırmak için bir servis modülü kullanan ilk X-37B görevi olacak.”

Hava Kuvvetleri, X-37B’nin taşıdığı deneylerin ve teknolojinin “ABD’nin uzay alanında üstünlüğü korumak için gerekli alan yeteneklerini daha verimli ve etkili bir şekilde geliştirmesini mümkün kıldığını” iddia ediyor. Bu görev, yörüngede test edilecek teknoloji ile paketlenecek olan uzay düzleminin tabanına bağlı silindirik bir yapı olan yeni bir servis modülünün eklenmesi sayesinde normalden daha fazla deneylere sahip olacak. Hava Kuvvetleri Hızlı Yetenekler Ofisi direktörü ve program yürütme görevlisi Randy Walden yaptığı açıklamada, “Bu, deneylere ev sahipliği yapmak için bir hizmet modülü kullanan ilk X-37B görevi olacak,” dedi. “Bu göreve bir servis modülünün dahil edilmesi, uzay aracının yeteneklerini genişletmemize ve önceki görevlerden daha fazla denemeye ev sahipliği yapmamıza olanak sağlıyor.”

X-37B Uzay Uçağı Detayları

X-37B Uzay Uçağı - Otağ

Bu uçuşla ilgili deneylerin çoğu gizli tutulurken, bu görevde ortaya çıkan teknolojilerden birkaçı halka duyuruldu. X-37B ile birlikte etiketleme, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından geliştirilen ve beş deneysel yük taşıyan FalconSat-8 adlı küçük bir uydudur. Uzay düzlemi, yörüngeye ulaştığında FalconSat-8’i konuşlandırır. NASA, uzay radyasyonunun gıda için gerekli olan tohumların yanı sıra belirli malzemeleri nasıl bozduğunu incelemek için bu uçuşta iki deney gönderiyor. ABD Deniz Araştırmaları Laboratuvarı, “güneş enerjisini radyo frekansı mikrodalga enerjisine dönüştürecek” ve daha sonra kullanım için toprağa gönderilebilecek bir deney içeriyor.

X-37B, hala ABD Hava Kuvvetleri’nin bir varlığı olarak kabul ediliyor, ancak yeni basılan Uzay Gücü, görevi fırlatmadan inişe kadar denetleyecek. X-37B’nin uzaya gitmesi, Birleşik Uzay Gemisi İttifakı’nın önceki beş uçuşundan dördünde bu uzay aracını fırlatan Atlas V roketi. Uzay aracının son yolculuğu, 7 Eylül 2017’de beşinci görevi için X-37B Uzay Uçağı başlatan SpaceX’in Falcon 9 roketinde yapıldı.

X-37B Uzay Uçağı - Otağ

Bu lansman pandemi sırasında gerçekleştiği için, hem Hava Kuvvetleri hem de Birleşik Lansman İttifakı, bu uçuşta COVID-19’dan etkilenenlere küçük bir haraç ekliyor. Atlas V roketinin yanına yazılı bir mesaj eklenmiştir: “COVID-19 kurbanlarının anısına ve tüm ilk müdahale ekiplerine ve cephe görevlilerine övgü.”

ULA Cumartesi günü saat 8:24 ET’de hava durumunu hedefliyor, ancak hava durumu sadece yüzde 40 iyi koşul şansı ile biraz havalı görünüyor. Şirket, 8:04 AM’de lansmanın canlı yayınını yapacak. Yani bu haftasonunun başlarında uyanırsanız, bu gizemli aracın uçmasını görmek için canlı yayın yapabilirsiniz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.