Heisenberg Ne Demek? İsim Nereden Geliyor?

Heisenberg ne demek? Bu isim nereden geliyor? Breaking Bad’de uyuşturucu üreticisi olarak bakıldığında Walter White’ın ikinci kişiliği denebilir.

Walter White, Breaking Bad boyunca “Heisenberg” takma adını hatırladı ve adın derin bir önemi vardı. Bryan Cranston, Vince Gilligan tarafından yaratılan AMC serisinin karakterini beş mevsim canlandırdı. Ödüllü dizinin en ilgi çekici şeylerinden biri Walt takma ismini, ünlü fizikçi Werner Heisenberg’den aldı. Walter bu yüzden bu ismi kendi takma adı olarak seçti. Dizi eski lise öğrencisi ile uyuşturucu üreticiliği yapmasına odaklanmıştı.

heisenberg ne demek
Walter-Jesse

Heisenberg Ne Demek? İsim Nereden Geliyor? – Ünlü Bilim İnsanı

Walt, metamfetamin işine girmeden önce, lisede kimya öğretmeniydi. Aile babası Walter’a kanser teşhisi konduktan ve öğretmenlikten kazandığı para yetmeyince yasa dışı faaliyetlere döndü. Walt, hastalığa yenik düştüğünde ailesine para verebilmek için hızlı para kazanmanın bir yolunu bulmalıydı. Eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile ortak olup ikili uyuşturucu üretmeye başlıyor, Walt gerçek kimliğini gizleyerek lakabını kullanıyor.

heisenberg ne demek

Takma adını ilk olarak Tuco Salamanca (Raymond Cruz) ile karşılaşırken 1. sezonda kullandı. Bir kimyager olarak, Walt bilim ve matematiğin çeşitli alanlarındaki tarihi kişiler söz konusu olduğunda oldukça bilgiliydi. Lakabın isim babası bilim insanı ise, 1901’de doğdu ve kanserden ölmeden önce 74 yaşına kadar yaşadı, bazı taraftarlar Walt’un ilgili bilim insanının ünlü belirsizlik ilkesinin somutlaşmış hali olduğu fikrinden söz etti.

heisenberg ne demek
Walter

Heisenberg’in belirsizlik ilkesi en basit haliyle, bir nesnenin konumu ve momentumunun aynı anda ölçülemeyeceğidir. Başka bir deyişle, bir özellik biliniyorsa, diğer önemli özellikler belirsiz kalacaktır. Benzer bir belirsizlik, Breaking Bad boyunca Walt’ı kuşattı. Walt bir uyuşturucu üreticisi olarak momentum bulduğunda, koca ve baba rolü pasif kaldı.

“Heisenberg ne demek? İsim nereden geliyor?” adlı yazımızın sonuna geldik. Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR