İddialara Göre İngiltere’de 5G’yi Huawei Öremeyecek

huawei çin abd

ABD’nin ülkeleri Çin’e karşı örgütleme çalışmaları devam ediyor. Çin Hükümeti’ne yakınlığı ile bilinen Huawei, İngiltere’ye 5G ağını öremeyecek.

Amerika Birleşik Devleteri ve Çin Devleti arasındaki gerginlik şirketlere de yansımaya devam ediyor. Ünlü Çinli şirket Huawei’de bu gerginlikten nasibini alan firmalardan birisi oldu. Daha önce Google, Facebook ve benzeri Amerikan şirketlerinden ambargolar alan firma büyük zarar almıştı. Hemen akabindeyse neredeyse bütün Avrupa ülkelerine 5G istasyonları kurması beklenen firmanın (İstasyon bedelleri fiyat performans olarak en uygunu olduğu için ülkeler Huawei’yi seçiyor.) bu hayalleri de suya düşecek gibi duruyor. Bütün Avrupa ülkelerine Çinli firma ile çalışmamalarını tavsiye eden Amerika Birleşik Devletleri, şüphesiz ki bu durumun en büyük sebebi.

huawei 5g

İngiltere de Huawei’den Vazgeçti

Amerika Birleşik Devletleri ile yakınlığı bilinen İngiltere, ABD’nin uyarılarına rağmen Çinli şirketin ülkelerindeki varlığında bir sakınca görmüyordu. Ancak The Daily Telegraph‘ın ortaya attığı iddialara göre işler değişti. Gazetenin iddiasına göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kurmaylarına Huawei’nin pazar payını 2023’e kadar ciddi oranda düşürmeleri için emir vermiş. Öyle ki Çinli şirketin 5G alanındaki pazar payı İngiltere’de, 2023’e kadar, %0’a düşebilirmiş. Bu durum, İngiltere gibi büyük bir ülkeyi 5G konusunda rol model alan, diğer Avrupalı ülkeleri de kesinlikle etkileyecektir.

huawei

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları devam ediyor. Bu savaşı kimin kazanacağı meçhul, ancak batı bloğunun Çin’e karşı ABD’nin yanında olarak tavır alacağı kesin gibi. Konu hakkında gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz, Otağ‘ı takipte kalın.