İkinci El Otomobil Piyasasına Bakanlıktan İnceleme

Son zamanlarda coronavirüs ve kredi teşvikleri sebebiyle akıl almaz düzeyde artan ikinci el otomobil piyasasına bakanlık çalışma başlatıyor.

Pandemi döneminde her piyasa gibi sıfır ve ikinci el otomobil piyasası da oldukça arttı ve fahiş fiyatlarıyla da alay konusu olmaya başladı. Ancak biz alay ede duralım araba almak isteyenler oldukça zor duruma düşüyordu. Hele bayilerde sıfır aracın yetersiz seviyede olması bu durumu daha da saçma bir hale getirdi ve insanlar arasında “Sıfır alacağıma 20 bin TL daha verir kullanılmışını alırım” gibi alay içerikli söylemler dolaşmaya başladı. Her ne kadar az geliyor da olsa sıfır araçlar da aslında Türkiye’ye geliyordu. Fakat galericiler bu otomobillerin hepsini satın alıp üstüne kâr koyarak satıyorlardı. Bunun üzerine hükûmet, kredi teşvikleri ile sektörü rahatlatmak istedi ancak bu durum oldukça ters tepti ve fiyatlar katlandı. Devletimiz ise bu işe el atmanın zamanının geldiğini düşünüp çalışmaya başladı.

İkinci El Otomobil Piyasasına Bakanlık

İkinci El Otomobil Piyasasına Bakanlık Tarafınca Kontrol

İkinci el otomobil piyasasına bakanlık müdahale edebilir, konu hakkında şunlar söylendi:

Haksız fiyat artışına ilişkin 52 bin şikayet geldi, 17 bin firma için. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklaması.

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter adreslerini de takipte kalın.

Yorumlar

HOŞUNA GİDEBİLİR