Intel’in Yeni 10nm 24/48 Ice Lake İşlemcileri Yolda

intel 10nm yeni işlemci ice lake

Intel’in yeni 10nm’lik mimaride üretilecek olan 24 çekirdek ve 48 izlekli işlemcileri yolda. İlgili bileşenlerin bazı test sonuçları da ortaya çıktı.

CPU piyasasında rakibi AMD’nin oldukça gerisinde kalan Intel toparlanma çalışmalarına devam ediyor. Firma, yeni çıkartacağı bileşenlerle çoklu çekirdek performansında rakibine en azından yetişmek istiyor. Tekli çekirdek performansında hala lider olan firma, 3D modelleme ve render işlemleri için çoklu çekirdek performansına göre model seçen müşterilere de hitap etmek istiyor.

intel işlemci 10nm ice lake

Intel’in Yeni 10nm Ice Lake İşlemcilerinin Bazı Test Sonuçları

Yeni işlemcilerin bazı test sonuçları da gün yüzüne çıkmış vaziyette. Firmanın “Ice Lake” olarak adlandırdığı yeni mimarisi, üstte verdik, iddialarına göre tam bir “AMD killer” olarak göze çarpıyor. Ice Lake mimarisi, Sunny Cove yapısının üzerine inşaa edilmiş bir sistem olarak tanıtıldı. 24 çekirdek ve 48 izlekle beraber 10nm’nin gücünü sınırlarına kadar zorlayacak olan yeni bileşenlerin test sonuçlarını da aşağıdaki görsellerle sizlerle paylaştık. Bize göre, Intel’in AMD’yi çoklu çekirdekte geçebilmesi için alması gereken daha çok yol var gibi gözüküyor.

Daha fazla haber için Otağ‘ın Instagram ve Twitter hesaplarını da takipte kalın!