İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Avustralya’daki Monash, Swinburne ve RMIT üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından, 44.2 Tbps’lik yeni bir internet hızı rekoru kırıldı. Teorik olarak 50-100GB’dan fazla Ultra HD Blu-ray disk içeriğini tek bir saniyede indirmek için yeterli hız.

Araştırma ile ilgili ilginç olan şey, tek bir entegre yonga kaynağı kullanılarak 75 km’den fazla standart optik fibere ulaşılmış olması, yani mevcut fiber altyapısından bir gün yararlanma potansiyeline sahip olmasıdır.

Test fiber bağlantısı, RMIT Melbourne City kampüsü ve Monash Üniversitesi Clayton kampüsü arasında gerçekleşti ve araştırmacılar, Avustralya Ulusal Geniş Bant Ağı (NBN) tarafından kullanılan altyapıyı yansıttığını söylüyor. Sorumlu ekip üyelerinden Swinburne Üniversitesi Profesörü David Moss’a göre, bulgular “bant genişliği için dünya rekorunu” temsil ediyor.

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı

Çalışmanın baş yazarı ve Monash Üniversitesi öğretim üyesi Bill Corcoran “Araştırmamızın gösterdiği şey, NBN projesi sayesinde halihazırda toprağa sahip olduğumuz liflerin, şimdi ve gelecekte iletişim ağlarının bel kemiği olma yeteneğidir. Gelecekteki ihtiyaçları karşılamak için ölçeklenebilir bir şey geliştirdik” dedi. Veri aktarımı için daha verimli ve kompakt bir yol sunan micro-comb adı verilen bir teknoloji sayesinde bu hızlara ulaşıldı.
Bu micro-comb, ilk denemede kablonun fiberlerine yerleştirildi.

İnternet Hızı Rekoru Kırıldı Ama Herkesin Kullanması Olası Değil

RMIT Profesörü Arnan Mitchell, “Uzun vadeli, bu tür veri hızının mevcut fiber optik bağlantılarda minimum maliyetle elde edilmesini sağlayabilecek entegre fotonik yongaları oluşturmayı umuyoruz” diyor.


Bununla birlikte, yakın zamanda 44.2 Tbps bağlantı üzerinden oyun indirmeniz veya film akışı gerçekleştirmeniz ne yazık ki olası bir şey değil. Eğer teknoloji ticari bir hale gelirse, araştırmacılar öncelikle veri merkezlerini bağlamak için kullanılabileceğini söylüyorlar. Sonuçta, gigabit internet bağlantıları yıllardır mevcut ve bunları konut evlerinde görmek nispeten nadirdir. Ancak teknoloji yeterince ucuz hale gelirse, araştırmacılar bir gün bu hızın halk tarafından kullanılabileceğini umuyor.

Diğer Otağ içeriklerine göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.