iOS 14 Çıkış Tarihi, Beta, Özellikler, Sızıntılar ve Desteklenen Cihazlar

iOS 14 Çıkış Tarihi

iOS 14 Çıkış Tarihi 22 Haziran! Ancak Yeni Sürüm iPhone OS Olarak Adlandırılabilir

Resmi olarak yeni iOS 14 çıkış tarihi 22 Haziran Pazartesi günü, WWDC 2020 etkinliğinde duyurulacak. Yeni sürümle birlikte etkinlik gününün büyük bir gün olacağı tahmin ediliyor.

Henüz resmi bir şey bilmiyoruz, ancak bazı söylentilere inanılırsa iOS 14 veya iPhone OS 14 hakkında çok sayıda sızıntı ve söylenti var. Ayrıca yaklaşan iPhone 12 için söylentileri baz aldığımızda mantıklı tahminler yapabiliyoruz.

Bunlardan bazıları artık netleşmeye yakın. Apple’ın yeni nesil telefonlar gibi 5G ağ desteği ile yeni bir iPhone sunması bekleniyor. Aşağıda, şimdiye kadar yeni yazılım için tüm sızıntıları ve söylentileri bir araya getirdik. Ayrıca, yeni yazılım da görmek istediğimiz şeyleri de eklemeyi unutmadık.

iOS 14 Çıkış Tarihi

iOS 14 Çıkış Tarihi ve Beta Zamanlaması

Geçen yılki büyük iOS güncellemeleri, yeni iPhone’dan bir gün önce yani 19 Eylül’de yayınlandığını baz alırsak, iOS 14’ün Eylül 2020’nin sonlarında kullanıma başlanacağını tahmin ediyoruz. iPhone 12 lansmanı için güzel zamanlama olacak ve bir sonraki iOS’u alan ilk telefonlar olacak.

Apple’ın bir önceki yılları takip ettiği varsayılarak, muhtemelen iOS 14’ü WWDC 2020 konferansında tanıtacak. Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle konferans 22 Haziran’da gerçekleşecek. Apple, 22 Haziran saat 10:00’da sanal bir konferansa ev sahipliği yaptığını doğruladı.

Apple genellikle yeni sürümün ilk günü geliştirici beta sürümünü yayınlar, bu yüzden 2020’de aynı şeyi yapabilir. İlk genel beta muhtemelen ayın ilerleyen günlerinde gelecek ve buna göre geliştirici sürümünden sonra yeni betalar alacak.

iOS 14 veya iPhone OS?

Büyük WWDC 2020 etkinliğinden önceki yeni bir sızıntı ise, Apple’ın iOS 14 için adlandırma yapısını değiştirebileceği ve iPhone OS adına geri dönebileceğini öne sürüldü.

Apple, mobil telefon üretmenin ilk üç yılı boyunca mobil yazılımdan iPhone OS olarak bahsetti. Her şey Haziran 2010’da Apple’ın iOS için ticari markasını ilk kez aldığında ve iOS 4’ten itibaren kullanmaya başladığında değişti.

Bir sızıntı dışında iPhone OS’a geöişi önermek için çok az kanıt olmasına rağmen, Apple’ın bunu yapması mantıklı olacaktır. Yazılım adı olarak iPadOS 14 ve watcOS 7 gibi isimlendirmelerle bir kitle için her şeyi daha net hale getirecekti.

iPhone’unuz iOS 14’ü Alacak mı?

  • iOS 13’ünüz varsa, muhtemelen bu yükseltmeyi alacaksınız

iOS 12 yayınlandığında, hiçbir telefonu arkada bırakmasa da iOS 13’e yükseltmenin yalnızca iPhone 6S ve üstü telefonlar için geldiğini biliyoruz. Bununla birlikte, mevcut söylentiler, iOS 13’ü çalıştırabilen tüm telefonların da iOS 14’ü destekleyeceğini gösteriyor. Bunu önce Ocak ayında, sonra tekrar Haziran ayında duyduk. Şimdilik bizim açımızdan en iyi tahmin bu diyebiliriz.

Bunu söyledikten sonra, şirketin yeni bir iPhone SE’yi piyasaya sürdüğünü göz önüne aldığımızda, orjinal iPhone SE’nin yeni sürümü alıp almayacağının şüpheli olduğunu söyleyebiliriz.

  • iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE (birinci nesil)
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X
  • iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR
  • iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max
  • iPhone SE (ikinci nesil)

22 Haziran’da gerçekleşecek olan WWDC 2020’de yeni iOS’u destekleyecek telefonların tam listesini görmeyi umuyoruz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.